O plzeňský carsharing Karkulka je zájem, dochází tak k jeho rozšíření

Služba sdílených aut Plzeňských městských dopravních podniků Karkulka se po úspěšném půlročním provozu rozvíjí. K současným osmi červeným automobilům, které dohromady najely téměř 50 tisíc kilometrů, přibývá pro uživatele devátý vůz. Karkulky zaujaly i úřad třetího plzeňského obvodu, který je začne v pilotním provozu využívat.

Od loňského září, kdy se červené sdílené automobily Plzni představily, má carsharing Karkulka více než 400 zaregistrovaných uživatelů a stovky realizovaných jízd. „První měsíce přinášely provozní situace, na které jsme se museli učit reagovat. Se současnými zkušenostmi a hlavně s vědomím, že je o službu zájem, se už ale chceme více zaměřit na její další rozvoj,“ tvrdí Milan Šot, vedoucí projektu Karkulka.

„Tuto službu vnímáme jako obrovský potenciál pro mobilitu města. Zkušenosti ukazují, že i veřejností je vnímána pozitivně a má své opodstatnění v řešení přepravy nejen na území Plzně. Pro rychlejší rozšíření této služby hledáme další způsoby jejího využití a jsme rádi, že v rámci pilotního provozu si můžeme otestovat využívání těchto vozidel v méně vytížených časech. I tento model by mohl přispět ke snížení počtu vozidel ve městě,“ říká Jiří Ptáček, dopravně provozní ředitel PMDP.

Starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka, který se zasadil o spuštění pilotního provozu, během něhož budou Karkulky využívat zaměstnanci třetího městského obvodu vnímá carsharing jako koncept, který má svá pro i proti. „Rádi bychom ale vyzkoušeli, zda některé výhody budou prospěšné i pro veřejnou správu. Proto jsme se s PMDP dohodli na dvouměsíčním zkušebním provozu na úřadu, kdy se naši zaměstnanci budou snažit červené Karkulky při svých služebních cestách využívat a v reálném provozu projekt testovat. Věřím, že data získaná na základě jejich zkušeností pomohou jak PMDP při dalším rozvoji této služby, tak nám při  rozhodování, zda carsharing je či není využitelný v našem prostředí. V každém případě chci poděkovat jak PMDP za možnost být součástí tohoto projektu, tak i zaměstnancům úřadu, kteří reálný provoz prověří,“ dodal.

„Možnost spolupráce na Karkulkách nás zaujala už při úvodních setkáních a projektu fandíme, potvrdil Martin Labuť, vedoucí plzeňské pobočky AUTO IN „Rozhodli jsme se proto podpořit i další rozvoj a s ohledem na pilotní provoz s ÚMO3 tak PMDP další vůz k užívání zapůjčíme,“ dodává Labuť.