O festivalu Finále i spolupráci se studenty se Stephanem Kronmüllerem z firmy Eurosoftware

Přinášíme rozhovor se zakladatelem a jednatelem firmy Eurosoftware panem Stephanem Kronmüllerem o filmovém festivalu Finále nebo spolupráci se studenty. Pane Kronmüllere, vaše firma je v Plzni již velmi známá, mohl byste ji i přesto představit?

Stephan Kronmüller

Společnost Eurosoftware byla založena před 20 lety. Přišli jsme do Plzně, abychom vyvíjeli naši novou generaci produktů na bázi programovacího jazyka Java. Hledali jsme zde mladé vývojáře, kteří by nás přitom mohli podpořit. Pak jsme přirozeně zavítali také na univerzitu, kde jsme získali spoustu mladých vývojářů. Hned jsme mohli začít s vývojem produktů. Ve firmě Eurosoftware nyní pracuje více než 200 zaměstnanců. Vyvíjíme retailový software pro celý svět. Na bázi Javy jsme vytvořili širokou paletu produktů pro obchod. V současné době již produkty přizpůsobujeme novým technologiím. Jsme si vědomi toho, že by tento pokrok nebyl možný bez vynikajících podmínek pro život a podnikání, které poskytuje Plzeňský kraj. Nyní bychom chtěli tomuto regionu něco vrátit. Nedávno to bylo například partnerství na festivalu Finále Plzeň.

Proč jste se rozhodli podpořit festival Finále?

Před 20 lety jsme začali s úplně mladými lidmi – se studenty. A rychle se ukázalo, že naši lidé jsou velice nadáni i v oblasti kultury. Jsou mezi námi například výborní hudebníci, ať už kytaristé nebo houslisté, ale i v ostatních kulturních oblastech máme celou řadu aktivních zaměstnanců. A dnes máme v naší firmě i nadšence, kteří se věnují fotografování nebo programování dronů. Našim zaměstnancům nabízíme široké spektrum kulturních aktivit. A k tomu samozřejmě patří i podpora filmového festivalu tohoto formátu, protože naši zaměstnanci mají samozřejmě velký zájem se takovéto události účastnit.

Na festivalu Finále jste předával Cenu studentské poroty ZČU za nejlepší celovečerní film. Jaký je vůbec Váš vztah ke studentům?

Naši firmu tvoří mladí lidé. Téměř všichni zaměstnanci jsou absolventy Západočeské univerzity v Plzni. Velmi rádi pracujeme se studenty, máme s nimi jen ty nejlepší zkušenosti. Oceňujeme především jejich kreativitu a nadšení, s jakým se pouští do nejrůznějších projektů. Již léta u nás funguje tzv. Studentská laboratoř, do které docházejí studenti z univerzity a pracují na interních aplikacích, jež pak využívá celá firma. Nově nyní hledáme studenty, kteří by pracovali na vývoji virtuální reality.

Čemu se budou tito studenti konkrétně věnovat?

Jsme společností, která podniká v oblasti maloobchodu. Dokážeme vytvářet velice komplexní softwarové struktury. Již od samého začátku bylo mým přáním, abychom byli schopni naše procesy vizualizovat. A nyní, v době, kdy je virtuální realita na vzestupu, přichází naše šance. Studenti budou v naší vědecké laboratoři „Future labu“ spolupracovat na projektech, které mají sloužit právě tomuto cíli, tedy vizualizaci. Zaměříme se především na vizualizaci procesů, nákupů – a v budoucnu možná i na zobrazování celých obchodů. Počítáme samozřejmě s tím, že tento proces bude zpočátku postupovat pomaleji, proto začneme s menšími projekty. Uvažujeme o tom, že nejdříve naprogramujeme nějakou hru, abychom studentům pomohli těmto technologiím lépe porozumět. A později se budeme krok za krokem pouštět do témat, která chceme vizualizovat.

Zmínil jste pojem Future Lab. O co se přesně jedná?

Future Lab je malé oddělení naší firmy, které se orientuje na témata budoucnosti. Pracují v něm lidé, kteří se s velkým nadšením pouštějí do nových a nových témat. Jedná se při tom samozřejmě o projekty, které nás všechny baví, protože si při nich můžeme zkoušet stále nové věci.