O bezpečnosti diskutoval s Plzeňany premiér Babiš i ministr vnitra Hamáček

Konference se zúčastnil premiér Andrej Babiš i ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Richard Beneš

Na téma bezpečného Česka přijeli ve středu večer diskutovat do zcela zaplněné plzeňské Měšťanské besedy premiér republiky Andrej Babiš (ANO), ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, šéf hasičů v Plzeňském kraji František Pavlas a další hosté. Akce se uskutečnila z iniciativy rektora Zimy, Univerzita Karlova totiž pokračuje v projektu „Česko! A jak dál?“ A vzhledem k tomu, že právě bezpečnost je aktuální téma pro Plzeň a okolí, diskutovalo se právě v našem městě o bezpečnostních problémech.

„Je Česko bezpečná země? Ano, jsme podle žebříčků šestou nebo sedmou nejbezpečnější zemí na světě. Kriminalita zde klesá a svědčí o tom množství turistů, kteří k nám přijíždějí. Turisté rádi jezdí do bezpečných zemí. Je to i díky tomu, že jsme obezřetní při poskytování azylu cizincům. Musíme mít striktní azylový systém. Práce našich rozvědek a tajných služeb se zlepšila. Příkladem pro nás může být Izrael, která má nejlepší bezpečnostní systémy na světě,“ uvedl na úvod konference premiér Babiš. Zdůraznil, že součástí bezpečnosti státu musí být i ekonomická bezpečnost. „Musíme si chránit základní suroviny, vodní i energetické zdroje. Nemáme ropu ani plyn, musíme podporovat jádro,“ uvedl premiér.

Hostitelem konference byl rektor Tomáš Zima. Foto: Richard Beneš

Ministr Vnitra Jan Hamáček uvedl, že za nižší kriminalitou je navýšení počtu policistů, což je možné díky zvýšení jejich platů. To se týká i hasičů. „Musíme být konkurenceschopní na trhu práce, musíme pro naše lidi zatraktivnit jejich profesi, daří se nám pro ně zajistit novou a moderní techniku i zázemí. I když to stojí hodně peněz,“ řekl ministr obrany Hamáček. Zdůraznil, že u nás existují politici, kteří straší lidi a výsledkem je pak stvoření prvního českého teroristy, který byl sympatizantem SPD a obětí dezinformací. To vedlo k tomu, že natahal na koleje klády, pokusil se vykolejit vlak a všechno mělo vypadat jako dílo islamistů. „Odmítáme kvóty na přerozdělování uprchlíků a požadujeme silnější ochranu vnější hranice,“ prohlásil Hamáček.

Rektor Tomáš Zima zase zmínil důležitost zapojení univerzit do řešení bezpečnostních otázek státu. „Měly by se více podílet na vývoji nových technologií, které nás mají lépe ochránit, zejména pak v oblasti informatiky. Když nepůjde elektřina dva dny, nastane chaos, nebudou fungovat banky, lidé nebudou mít čím platit a nastává problém. Objevují se stále nové formy nebezpečí a je třeba hledat nové způsoby, jak se těmto útokům bránit,“ uvedl rektor Zima.

S premiérem pak diskutovali z očí do očí někteří účastníci akce. Foto: Richard Beneš

Účastníci diskuse se shodli v tom, že by se lidé v naší republice neměli ozbrojovat, aby chránili sebe a svůj majetek. „Řada lidí by se pak mezi sebou vzájemně postřílela,“ řekl například Tomáš Zima. „Máme nejlepší zbraňovou legislativu na světě a tu neuvolníme. Pokud si chce někdo legálně pořídit střelnou zbraň, musí splnit vše, co se požaduje k získání zbrojního průkazu,“ uvedl ministr vnitra Hamáček.

Ministr Hamáček také zmínil nový nástroj, který by měl zamezit tomu, aby v naší zemi zůstali bezprizorní cizinci poté, co přijdou o práci. „Pomoci by mělo zavedení mimořádných pracovních víz udělených jen na jeden rok, která nepůjdou prodloužit. Řešíme spolupráci státu a pracovních agentur. Mají ukládat peníze do speciálního fondu, prostředky z něj by pak použili k repatriaci cizinců zpět do jejich vlasti,“ dodal ministr vnitra.

Rektor UK Tomáš Zima. Foto: Richard Beneš