Novým senátorem je Václav Chaloupek. Ve druhém kole porazil Dagmar Terelmešovou

Senát Parlamentu ČR / foto: senat.cz

Novým senátorem v obvodě č. 7 Plzeň-město se stal Václav Chaloupek z hnutí Občané patrioti. Ve druhém kole senátních voleb porazil Dagmar Terelmešovou z ČSSD, která v horní parlamentní komoře svůj mandát obhajovala. Chaloupek získal 60,71 procenta, tedy 8 966 hlasů. Terelmešovou volilo o tři tisíce lidí méně a má 39,28 procenta hlasů.

Druhého kola senátních voleb se zúčastnilo rekordně málo lidí. V obvodě č. 7 přišlo k urnám jen necelých patnáct tisíc lidí, tedy 14,50 procenta voličů. Při minulých volbách před šesti lety jich přišlo o jedenáct procent víc – přesně 25,59 procenta. Senátorka byla tehdy zvolena 14 154 hlasy.

Václav Chaloupek
Václav Chaloupek

Ve volebním obvodě č. 7 Plzeň-město, kam patří druhý plzeňský obvod, okres Plzeň-jih, část Klatovska a jihovýchodní část okresu Plzeň-město v okolí Starého Plzence, se chtělo stát senátorem osm osobností. Tři kandidáti nebyly žádnými nováčky. Mandát obhajovala Dagmar Terelmešová (ČSSD) z Dobřan, volební zkušenosti měl také Jan Rejfek (KSČM) z Dešenic, který už neúspěšně usilovat o Senát před čtyřmi lety ve volebním obvodě č. 11 Domažlice, a Miloslava Rutová, členka Babišova hnutí ANO. Ta je od ledna letošního roku poslankyní ve Sněmovně po Josefu Vozdeckém, jež odstoupil kvůli zdravotním potížím.

Do boje o Senát poslali TOP 09 a občanští demokraté muže v bílých pláštích. TOP 09 primáře neonatologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, nestraníka Jiřího Dorta. Občanští demokraté vybrali účastníka mezinárodních vojenských operací Marcela Hájka. Za Občany patrioty kandidoval známý tvůrce večerníčků Václav Chaloupek.

Strana soukromníků České republiky poslala do voleb klatovského řezníka Pavla Havlíčka. Za Úsvit – Národní koalice usiloval o hlasy Martin Koller, analytik, diplomat a podplukovník v záloze.

V prvním kole senátních voleb před týdnem vyhrál Václav Chaloupek, který získal 18,41 hlasů. Do druhého kola s ním postoupila Dagmar Terelmešová (17,94 procenta). Miloslava Rutová a Marcel Hájek měli jen o procento méně, takže první čtveřice byla dost vyrovnaná.

Václav Chaloupek se v Senátu pravděpodobně stane členem klubu Starostů a nezávislých (STAN). Jeho nominaci už potvrdil šéf STAN Petr Gazdík.

Senátory v obvodě č. 7. byli od ustavení Senátu jako druhé (horní) komory Parlamentu ČR v roce 1996 Jaroslav Jurečka za ODS (1996-1998 – mandát trval pouze dva roky), Jiří Skalický za Čtyřkoalici (1998-2004), Jiří Šneberger za ODS (2004-2010) a Dagmar Terelmešová za ČSSD (2010-2016).