Novým programovým ředitelem Plzeň 2015 je Tomáš Fridrich

foto: Plzeň 2015

Po pěti letech opouští post programového ředitele společnosti Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Na jeho místo nastupuje Tomáš Fridrich z Prahy, který přináší zkušenosti projektového manažera Goethe-Institutu.

Třiatřicetiletý Fridrich se do Plzně přesouvá z pražského Goethe-Institutu, kde působil pátým rokem jako projektový manažer pro film, hudbu, multimediální projekty a výtvarné umění. Absolvent Česko-německých studií a Mediálních studií na FSV Univerzity Karlovy žil také v Německu, kde pracoval jako asistent na Univerzitě v Regensburgu a sbíral zde i zkušenosti z marketingu na stážích v soukromých firmách. Na podzim 2018 naposledy organizuje festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST, do října bude proto v depu na poloviční úvazek.

Změnu pozice bere jako výzvu. „V Goethe-Institutu jsem se po pěti letech neměl kam rozvíjet. Plzeň 2015 vnímám jako zajímavou instituci, díky které se můžu hodně naučit. Je to velká výzva, zdejší koncept kreativní zóny DEPO2015 je na poměry v Česku vcelku jedinečný. Jsem moc rád, že se kreativní zóna rozvíjí dál a neskončila po roce 2015. Věřím, že přispěju k jejímu dalšímu růstu.“ Fridrich vidí pozitivně také vztahy Plzně s Německem: „Tyto přeshraniční vztahy s Německem jsou mnohem pevnější než třeba v Praze. Rozhodně to není nic automatického, myslím, že za tím stojí velké úsilí. V přeshraniční spolupráci hodlám pokračovat.“

Zahraniční zkušenosti na Fridrichovi oceňuje i ředitel Plzeň 2015 Jiří Suchánek: „Očekávám, že Tomáš díky mezinárodním zkušenostem přinese čerstvý vítr do programové nabídky Plzně 2015, a to jednak novými projekty a zároveň péčí o ty stávající, z nichž zmíním například Treffpunkt nebo Barokní region Čechy Bavorsko,“ a dodává: „stejně tak má ale Tomáš co říct i k lokálním projektům, které děláme hlavně pro Plzeňany. Pokračovat budeme s Festivalem světla Blik Blik, Evropským dnem sousedů i s Plzeň Design Weekem. Shodujeme se na myšlence, že i nadále budeme otevřenou bránou do Plzně a do celé Evropy.“

Fridricha čeká v depu rušná sezóna podzim/zima 2018, během které chce především poznat novou práci a kolegy. „Teď se chci hlavně soustředit na vnitřní fungování organizace a na svůj nový tým. Na náročnou podzimní sezónu jsem zvyklý a těším se, až během ní poznám zaběhlé i nové akce a zorientuju se v denním provozu,“ komentuje Fridrich svůj nástup na nový post. Kam se Plzeň 2015 programově posune pod jeho vedením, zatím komentovat nechce. „Nápady mám, nerad bych je ale rozváděl. Rád bych se sžil s městem a nechal na sebe působit nadcházející akce a seznámil se s publikem. Určitě ale depo vidím jako místo pulsující životem, kam se člověk rád vydá bez ohledu na to, co je zrovna ten den na programu,“ uzavřel.