Nový sportovní areál pro fotbalisty i žáky vyrostl na Skvrňanech. Je to unikátní projekt, říká náměstek Zarzycký

Slavnostní výkop na novém hřišti provedli náměstek primátora Roman Zarzycký, majitel FC Viktoria Plzeň Tomáš Paclík a ředitelé škol. foto: M. Osvaldová

Plochu více než 13 tisíc metrů čtverečních zaujímá nový Sportovní areál ve Skvrňanech. Za necelých 40 milionů korun ho nechalo vybudovat město Plzeň a tvoří jej fotbalové hřiště s přírodní trávou a tréninková multifunkční plocha.

foto: M. Osvaldová

Areál bude sloužit především Regionální fotbalové akademii Plzeňského kraje a Klubové fotbalové akademii Viktoria Plzeň, stejně tak ale i žákům sportovních tříd 33. základní školy a v rámci školní výuky také 15. základní škole. „Je to fantastický projekt, který by měl pomáhat výchově mladých talentů nejen ve fotbalové akademii, ale také v návazné klubové akademii,“ prohlásil náměstek primátora Roman Zarzycký, který ocenil koordinaci obou základních škol, klubu FC Viktoria Plzeň a města. „Dokážeme společně posouvat mladé hráče k budoucím úspěchům,“ uvedl Zarzycký.

V severní části areálu se nachází fotbalové hřiště s přírodní trávou o rozměrech 105×68 metrů, které je navrženo tak, aby se na něm mohly hrát nejvyšší žákovské a dorostenecké soutěže. „Dále bylo zbudováno tréninkové multifunkční hřiště o rozměrech 50×51 metrů a tréninkový kopec, tzv. powerhill s umělým travním kobercem o celkové ploše 2550 metrů čtverečních,“ doplnil Zarzycký.

foto: M. Osvaldová

Nový sportovní areál bude kromě obou sousedících škol sloužit mladým talentovaným fotbalistům Regionální fotbalové Akademie Plzeňského kraje a také Klubové fotbalové akademii FC Viktoria Plzeň. „Regionální akademie pracuje s dětmi od 12 do 15 let. Ve věku 12 a 13 let je v ní asi 200 dětí z celého regionu, těch starších je výběr asi 50 dětí. Na ní pak navazuje klubová akademie, která pracuje s dorostenci ve věku 16 – 19 let. Tam jde zhruba o 90 dětí,“ upřesnil předseda občanského sdružení Viktorie Plzeň Petr Žitek.

„Tento nově vybudovaný areál umožní systematickou a ještě efektivnější sportovní přípravu členů fotbalových akademií a současně jasně potvrzuje dlouhodobou a cílenou podporu města Plzně sportu a tělovýchově mládeže, za což městu patří naše velké poděkování,“ zdůraznil Tomáš Paclík, prezident FC Viktoria Plzeň.

foto: M. Osvaldová

Podle Zarzyckého má město v plánu revitalizaci areálu v Luční ulici. „Tam bychom rádi investovali. Nepodporujeme ale jen fotbal, těch projektů vzniká spoustu. Teď je třeba dokončená soutěž na revitalizaci sportovního areálu Prokopávka. Kolauduje se první etapa výstavby na bazénu na Slovanech, před námi je soutěž druhé etapy. Sportovních projektů je celá řada, podle priorit se s nimi popasováváme,“ vyjmenoval Zarzycký. Pokročila také stavba zázemí hokejové akademie. „Vše jede, jak má. Kolaudaci předpokládáme do dubna 2020. Jedná se o stejný projekt, jako je na Skvrňanech. Akorát s tím, že tam je určený hokejové Benešově škole a hokejové akademii,“ dodal náměstek primátora.