Nový plot? Jaké otázky bychom si měli položit, než začneme stavět

Lidé si přirozeně chrání obydlí, svůj majetek a vše, co mají rádi. Plot je synonymem pro bezpečí a soukromí. Ať už se chystáme postavit plot u novostavby rodinného domu, potřebujeme oplotit průmyslový objekt nebo už nám starý plot dosloužil a čeká na rekonstrukci, je třeba si položit několik otázek, než se stavbou plotu začneme.

V dnešní době je na trhu široká nabídka materiálů ke stavbě plotu. Jaká jsou pravidla a doporučení, kterými bychom se měli řídit? Kdy je ta správná doba na realizaci nového či rekonstrukci starého plotu?

Musíme zvážit:

  1. Umístění plotu na pozemku

Pokud je pozemek svahovitý, doporučuje se nepoužívat svařované pletivo. Tento materiál potřebuje být vypnut do naprosté roviny. Na pozemek ve svahu jsou vhodné plotové panely, které nenakláníme, ale sklon řešíme tzv. odskoky.

S ohledem na místo je také třeba dodržovat platnou legislativu v dané lokalitě. Obecně platí, že pokud oplocujeme rodinný dům, měli bychom se informovat na příslušném úřadě, zda pro danou obec neplatí pro stavbu plotu omezení. Nejčastějším nařízením je omezení výšky plotu na 150 cm. Od vašeho souseda již písemný souhlas nepotřebujete, je však vhodné souseda o stavbě či rekonstrukci plotu informovat v rámci dobrých sousedských vztahů.

  1. Vzhled a funkčnost

Chceme, aby přes plot bylo vidět? V některých případech nám stačí, aby plot vytvořil bariéru mezi naším a ostatními pozemky. U rodinných domů bývá jedna strana pozemku tzv. vstupní a řešíme tak více vzhled a materiál. Na této straně musíme počítat i s brankou, případně vstupními vraty. Za jaký časový úsek má být plot postaven? Většinou chceme, aby nám plot vydržel mnoho let a byl ideálně bezúdržbový. Jsou i případy, kdy potřebujeme ohraničení pozemku krátkodobého charakteru. Má mít plot i dekorativní charakter? Hlavně u novostaveb a historických domů vybíráme materiál plotu s ohledem na architekturu a design domu. Je žádoucí, aby „zapadl“ do dané obce. Použijeme na stavbu plotu pletivo, plotové panely nebo WPC plotovky? Máme mnoho možností, můžeme si vybrat podle našeho vkusu a rozpočtu. Musíme brát ohledy i na domácí mazlíčky. Pokud máme doma větší plemeno psa, je třeba výšku plotu přizpůsobit, aby pes neutekl nebo aby plot nezničil.

  1. Cena a rozpočet

Jaký mám na stavbu plotu rozpočet? Pustím se do stavby plotu svépomocí nebo si objednám stavbu plotu na klíč? Použiji levné pletivo nebo o něco dražší pletivo čtyřhranné nebo plotové panely? Ušetříme, když si plot postavíme sami?

Obrátili jsme se na odborníky ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o s otázkou, jestli zvládne stavbu svého plotu i šikovný kutil a jaký typ plotu vybrat při stavbě svépomocí.

„Stavba plotu svépomocí nebude problém pro ty, kdo přípravě věnují dostatek času. Před stavbou plotu je potřeba si zjistit informace o vhodnosti materiálu, který se chystám ke stavbě oplocení použít. Vhodné je také pročíst si návod na stavbu plotu, abychom eliminovali možná pochybení. Existuje mnoho článků na internetu, které poskytují rady a tipy v oblasti stavby plotu.“

Co dále rozhoduje o úspěchu projektu?

„O tom, jak hravě zvládneme stavbu plotu, rozhoduje také to, jaký materiál si pro stavbu plotu vybereme. Montáž každého typu oplocení má svá pro a proti. U montáže čtyřhranného pletiva nebo svařovaného pletiva nemusíme tolik dbát na rozteč sloupků, zatímco u plotových panelů nebo betonových plotů je právě zabetonování sloupků ve správné vzdálenosti od sebe velmi žádoucí.“

Ovlivňuje stavbu plotu počasí nebo roční období?

„Nelze říct, které období je pro stavbu plotu nejvhodnější. Důležitá je teplota vzduchu v případě betonování sloupků. Ta by se měla pohybovat od 5 °C. Měli bychom také přihlédnout k tomu, že není úplně vhodné betonovat v dešti nebo vrtat do půdy v zimě. Doporučujeme vybrat si období bez dešťů s příjemnými teplotami. Snad nikdo si nechce při stavbě plotu přivodit úpal nebo zmrznout.“

PR