Nový hejtman chce do rozhodování vtáhnout veřejnost. Připraven je i na ostré střety s opozicí

Moment, kdy se Bernard stal oficiálně hejtmanem / foto Krajský úřad Pzeňského kraje

Josef Bernard je v historii Plzeňského kraje v pořadí pátým hejtmanem. Bývalého generálního ředitele společnosti Škoda Transportation krajské zastupitelstvo zvolilo do funkce nejtěsnější většinou 23 ze 45 přítomných zastupitelů. Přesně tolik hlasů má i nová krajská vláda složená z  ČSSD, ODS, Koalice pro Plzeňský kraj a Starostů spolu s Patrioty. Hnutí ANO, které volby v kraji vyhrálo, skončilo v opozici.

Hladce zvolili zastupitelé i šest náměstků hejtmana a dvě nové radní. Europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za opoziční TOP 09) sice kritizoval velký počet náměstků, ale jeho názor nebyl vyslyšen. „Také nerozumím tomu, proč je jedním náměstkem hejtmana neuvolněný politik,“ přihlásil se Pospíšil a měl na mysli Martina Baxu, který se stal neuvolněným náměstkem a jeho hlavní profesí zůstává pozice prvního náměstka plzeňského primátora. Na to Josef Bernard reagoval poněkud nepoliticky: „Někdo může být uvolněný a někdo ne. Takový je život.“

Problém nastal při volbě nových výborů a o pozicích jejich placených šéfů. Už dopředu se čekalo, že předsedou kontrolního výboru bude zástupce KSČM. A také dopředu bylo dost jasné, že pokud komunisté na funkci podpoří bývalou náměstkyni hejtmana Zdeňku Liškovou,  bude problém. (Zpravodajský portál Plzen.cz o tom zde.) A také byl – pro Liškovou totiž hlasovalo jen sedm zastupitelů. Poté Josef Bernard vyhlásil patnáctiminutové dohadovací řízení předsedů klubů. Z toho vyplynulo, že bude průchodnější osoba radního Václava Štekla. Ten pak také získal nadpoloviční počet hlasů.

Okolo předsedy důležitého kontrolního výboru se ale diskutovalo víc. O pozici jejího šéfa mělo zájem i hnutí ANO, které se stalo nejpočetnější koaliční stranou. Lídr hnutí, zastupitel Miloslav Zeman, k tomu prohlásil: „Cítíme se dotčeni tím, že jsme nebyli osloveni, abychom mohli nominovat našeho kandidáta na post šéfa kontrolního výboru.“ Jeho povzdechem byla ale celá událost uzavřena.

Nejaktuálnějším úkolem nové krajské rady i zastupitelstva je dopracování a schválení rozpočtu na příští rok. „My máme 19. prosince další zastupitelstvo a musíme připravit rozpočet, projednat ho v radě a následně jej předložit zastupitelstvu. Rozpočet reflektuje naše programové priority, které máme sepsané v desateru, což je deset kapitol o tom, na jaké oblasti správy veřejného kraje se ty čtyři politické subjekty ve vedení kraje chtějí zaměřit. Myslím si, že nehrozí rozpočtové provizorium,“ uvedl Josef Bernard.

Nový hejtman slíbil, že bude více komunikovat s občany a snahou bude vtáhnout je více je do věcí veřejných. Prioritou podle jeho slov zůstává doprava a zdravotnictví či sociální oblast a péče o seniory. Pozornost chce věnovat dalšímu zlepšování silniční sítě a podporovat budování obchvatů měst. Zdůraznil, že nedopustí privatizaci krajských zdravotnických zařízení. Podle svých slov je připraven i na ostré střety s opozicí.

V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má ČSSD 9 mandátů, ODS 8, Starostové a Patrioti získali 4 křesla a Koalice pro Plzeňský kraj má 2 mandáty. To jim umožní mít v zastupitelstvu těsnou křehkou nadpoloviční většinu 23 křesel z celkového počtu 45. Opozice má jen o jedno křeslo méně – 22. Vítězné hnutí ANO získalo ve volbách 11 mandátů KSČM 6, TOP 09 3 a koalice SPD a SPO 2 mandáty.