Novozélandský protagonista filmu Matrix navštívil Plzeň

Západočeskou metropoli poctil svou návštěvou novozélandský herec a režisér maorského původu Julian Arahanga, známý českému publiku především jako představitel  jedné z hlavních postav filmu Kdysi byli bojovníky (1994) a kultovního oscarového snímku Matrix (1999).

Arahanga se v současné době se věnuje přípravě druhé řady dokumentárního seriálu o malíři Gottfriedu Lindauerovi (1839–1926), plzeňském rodákovi, který odešel na Nový Zéland a proslul svými portréty maorských náčelníků vytvořenými na přelomu 19. a 20. století.

Julian Arahanga byl hostem Západočeské galerie v Plzni, která připravuje velkou retrospektivní výstavu Gottfrieda Lindauera pro rok 2015, kdy bude tvořit jeden z nejvýznamnějších bodů programu Evropského hlavního města kultury. Ředitel Západočeské galerie v Plzni Roman Musil, který se životem a dílem Gottfrieda Lindauera dlouhodobě zabývá a autorsky připravuje zmíněnou výstavu, poskytl na kameru nejnovější poznatky o malíři, které dosud na Novém Zélandu nebyly známé.

Novozélandský filmař do svého dokumentu dále začlenil Lindauerovy portréty plzeňských měšťanů ze Západočeského muzea, umělcův matriční záznam ze Státního oblastního archivu, ale natočil i místo, kde stával rodný dům Gottfrieda Lindauera, a také Mikulášský hřbitov, na němž byli pochováni malířovi rodiče. Dokončení seriálu nazvaného Behind the Brush je očekáváno v průběhu října tohoto roku a Západočeská galerie již domlouvá s režisérem jeho uvedení rovněž v Plzni pro domácí publikum.