Novinka. Mateřské školy na Doubravce mají v letošním roce nastaven celoroční provoz

Foto: 54. MŠ

Pouze jeden týden budou mít přes prázdniny zavřeno mateřské školy v Plzni na Doubravce. O celoročním provozu rozhodlo vedení obvodu po jednání s ředitelkami místních mateřinek.

„V letošním roce budou mateřské školy na Doubravce zavřeny pouze 31. týden, v termínu od 29. 7. do 2. 8. 2019. V tomto týdnu mohou rodiče využít služby například střediska volného času Radovánek nebo denního stacionáře u sv. Jiří,“ oznámili zástupci ÚMO 4 s tím, že pouze nejmenší mateřská škola v Újezdě bude mít prázdninový provoz zajištěn v 64. Mateřské škole v ulici Pod Chlumem. „Setkala jsem se s velmi silnou, několikaletou, nevolí umísťovat děti do jiných mateřských škol. Bylo poukazováno zejména na složité organizační záležitosti, včetně zbytečného stresu pro dítě. Celoroční provoz pomůže hlavně zejména těm menším, které změny hůře snášejí, potřebují čas na adaptaci na jiné, pro ně nové prostředí. Jsem přesvědčená, že celoroční provoz je krok správným směrem,“ potvrdila ředitelka 54. MŠ Lenka Šlechtová.

Do 54. mateřské školy chodí 208 dětí, podle Šlechtové se počítá, že letního provozu využije zhruba 50 – 60 z nich. „Věřím rodičům, že pokud to nebude nutné, děti v letních měsících do školek dávat nebudou,“ uvedla.

Kvůli celoročnímu provozu nebude muset dojít k navyšování počtu učitelů, jak by se mohlo na první pohled zdát. Naopak se situace ještě zjednoduší z pohledu čerpání dovolené. „Učitelky mateřské školy mají nárok na 40 dnů dovolené. Je to opravdu dovolená, učitelé prázdniny nemají, ty mají pouze žáci a studenti,“ uvedla Šlechtová. Při stávající praxi, kdy se ob rok školky střídaly v provozu, docházelo podle jejích slov k patové situaci právě při čerpání dovolených. „Pokud školka zajišťovala provoz v jednom letním měsíci a přijala děti z jiných mateřských škol do plné kapacity, nikdo z „domácích“ učitelek dovolenou v tomto měsíci čerpat nemohl. Pokud bude mít školka celoroční provoz a bude pečovat jen o své děti, pak mohou být  otevřeny v omezeném provozu pouze dvě třídy z osmi, ve kterých se v červenci a v srpnu vystřídají děti rodičů, kteří nemohou z nějakého důvodu čerpat řádnou dovolenou. A paní učitelky se budou moci v těchto dvou třídách nejen vystřídat,“ dodala Šlechtová.