Nově zpřístupněné chodby Plzeňského podzemí si prohlédnete jen za svitu baterky

Nově zpřístupněné chodby slavnostně otevřel plzeňský primátor Martin Baxa. Foto: Martin Pecuch

O dalších 134 metrů se nově rozšířilo Plzeňské historické podzemí, které je jedním z největších turistických lákadel Plzně. Návštěvníci se budou v nově zpřístupněných prostorách pohybovat pouze za svitu baterek a v doprovodu průvodce, což umocní prožitek z pobytu pod zemí. Celkem si mohou lidé projít už 940 metrů chodeb. Plzeň se může pochlubit jedním z nejrozsáhlejších systémů podzemních středověkých chodeb, studní a sklepů. Celý labyrint měří téměř 13 kilometrů a pod historickým centrem města se rozkládá i v několika podlažích. Provoz podzemí převzal před deseti léty do své péče Plzeňský Prazdroj.

„V nových prostorách si návštěvníci budou sami svítit a snadno si tak představí, jaké to bylo v dobách dávno minulých, kdy se do sklepů chodilo jen se svíčkou pro potraviny či led na chlazení piva a bylo vidět jen na pár kroků. Věřím, že tentokrát návštěvníci podzemí zažijí trochu jinak – možná s příjemným mrazením v zádech, ale určitě se přitom budou bavit,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa (ODS). Chodby vedou v hloubce devět až 12 metrů pod povrchem.

Do podzemí se jde jen s baterkou v ruce. Foto: Martin Pecuch

Nová trasa bude pro veřejnost otevřena jen několikrát do roka. Od pátku 15. února a pak každý den až do konce února vždy v 16.00 hodin. „Věřím, že to bude pro řadu lidí důvod se do podzemí opět podívat,“ doplnil Rudolf Šlehofer, manažer oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje.

Plzeňské historické podzemí bylo veřejnosti zpřístupněno v květnu 1985 a roku 2009 jej do správy převzal od města Plzeňský Prazdroj, který jej provozuje dodnes. Podařilo se mu vybudovat nový vstup do historických chodeb z Pivovarského muzea ve Veleslavínově ulici a nyní přichází s rozšířením návštěvnické trasy. Na jejím otevření a zpřístupnění veřejnosti se Prazdroj dohodl s městem Plzní a v loňském roce se tato iniciativa stala součástí společné deklarace o spolupráci.

Pod zemí se dříve žilo i pracovalo. Foto: Martin Pecuch

Až doposud byla pro návštěvníky otevřená prohlídková trasa o délce 800 metrů, jejíž součástí je historická vodárna s replikou vodního kola nebo lednice – místnost, do které se dával led. Ten postupně a pomalu roztával a studená voda, která z něj stékala, pak ochlazovala v nižších patrech vybudované spilky a ležácké sklepy. Nově si tedy mohou návštěvníci projít až 934 metrů plzeňských chodeb.

Celé plzeňské podzemí tvoří rozsáhlý systém chodeb pod historickým centrem města. V některých částech má dvě patra a pyšní se celkovou délkou 13 kilometrů. Podzemní prostory byly budovány s výstavbou prvních měšťanských domů ihned po založení města, tedy od konce 13. století. Sklepy původně sloužily k uchování potravin, ve sklepech právovárečných domů se také kvasilo, zrálo a skladovalo pivo. Podzemí obsahuje také studny a jímky. Až třípatrový propojený labyrint se v minulosti také stal součástí obranného systému města v dobách válek a nepokojů.

„V podzemí je také zhruba dvě stě studní a voda z některých z nich se používala na výrobu piva. Do několika studní je možné během prohlídky nahlédnout, jednou studnou návštěvníci dokonce procházejí,“ dodala Pavla Mášková z oddělení historického dědictví a turismu Plzeňského Prazdroje. Ročně podzemí navštíví kolem 35 tisíc turistů, stejný počet jich přijde za rok také do Pivovarského muzea, z jehož nádvoří se do podzemí vstupuje.