Nově vzniklá Akademie individuálních sportů podpoří mladé talenty

foto: AIS

V Plzeňském kraji vznikla akademie individuálních sportů. Jejím cílem je poskytnout sportovcům nadstavbový servis, do nějž patří služby fyzioterapeuta, sportovního psychologa, výživového poradce či mediální propagace. V akademii se na počátku objeví 46 nejtalentovanějších sportovců v kraji ve věku zhruba 12-19 let.

„Akademie individuálních olympijských sportů chce posílit pozici individuálních sportů a sportovců. Chtěla by jim přinést finance do takzvané tréninkové nadstavby. Jednoznačně bude podporovat oblast speciálního kondičního tréninku, oblast regenerace jako jsou služby maséra, fyzioterapeuta, také oblast výživového poradenství a v budoucnu i oblast sportovní psychologie. Nebudeme ale určitě zasahovat do samotné přípravy sportovce,“ uvedl zakladatel projektu Luboš Koželuh.

Do akademie byly zařazeny sporty jako triatlon, atletika, plavání, sportovní střelba, lyžování, golf, judo, tenis nebo badminton. Přijati byli například plavkyně Kristýna Štemberová, atletka Kateřina Skypalová nebo nejlepší český badmintonista Jan Louda. Všichni jsou studenty Sportovního gymnázia v Plzni, které zřizuje Plzeňský kraj, který také první rok akademie zajistil vkladem třímilionové částky.“Sportovce jsme vybírali prostřednictvím takzvaných garantů jednotlivých sportů, vytipovali jsme si hlavní osobnosti jako jsou trenéři nebo předsedů svazů a spolu s nimi jsme dali dohromady výběr osmdesáti talentů. Garanti dělali sami pořadí těch nejlepších,“ doplnil Koželuh s tím, že akademie je určena pro děti a studenty do 18 – 19 let. Na konci roku, v němž odmaturují, akademii musí opustit.