Nové vlaky na trati z Berouna do Klatov vyjedou až v roce 2021

Ilustrační foto

Až v prosinci roku 2021 vyjedou nové elektrické osobní vlaky na lince Beroun – Kařez – Rokycany – Plzeň – Klatovy. Původně plánovaný začátek provozu v prosinci 2020 posunul Plzeňský kraj o rok. Dopravci, kteří se chtějí účastnit veřejné zakázky na výběr dopravce v letech 2021 až 2036, mohou stále podávat nabídky. Informoval o tom náměstek hejtmana pro oblast dopravy Pavel Čížek (STAN).

Plzeňský kraj zveřejnil zakázku na výběr dopravce letos 19. června, lhůta pro podání nabídek byla prodloužena do 22. října 2018. Smlouva bude uzavřena na 15 let, tedy do roku 2036.

„Na základě informací o tom, že ze strany výrobců elektrických jednotek není reálné dodat požadovaný počet k prosinci 2020, jsme přistoupili k posunu termínu vyjetí nových vlaků o rok,“ uvedl Čížek. „Věřím, že obdržíme několik nabídek ze strany železničních dopravců a že se prostřednictvím nabídkového řízení podaří na koleje v Plzeňském kraji dostat kvalitní nová vozidla za přijatelnou cenu,“ doplnil Čížek.

Cestující na elektrifikované trati Beroun – Plzeň – Přeštice – Klatovy se podle náměstka mohou těšit na nové elektrické částečně nízkopodlažní jednotky, jejichž standardní výbavou budou například zásuvky, USB porty, wifi, pohodlná látková sedadla a informační systém.

Náměstek pro dopravu Čížek dále uvedl, že kraj následně vyhlásí soutěž na elektrifikovanou trať na Planou a Cheb a pak na motorové vlaky, první okolo Plzně a druhá část zahrne Pošumaví, Klatovsko a Český les. Na pořízení vlaků, tedy jejich výrobu, musí být podle něj minimálně dva roky. Motorové vlaky mohou být jen modernizované, což lze stihnout i za rok.