Nové tramvaje ze Škody Transportation už vozí cestující v Turecku

Tramvaje ze Škody Transportation jezdí v Turecku. Foto: Škoda Transportation

Tisíce cestujících již svezly od zahájení svého provozu nové tramvaje, které do tureckého města Eskişehir dodala Škoda Transportation. Plzeňská firma pro tamní dopravní podnik vyrobila čtrnáct plně nízkopodlažních moderních vozidel ForCity Classic za více než 26 milionů Euro. V Eskişehiru žije 700 tisíc obyvatel.

„Tramvaje od předání v Turecku úspěšně najezdily již přes 130 tisíc kilometrů,“ vysvětluje projektový manažer Škody Transportation Václav Petr. Ten připomněl, že všech čtrnáct tramvají Škodovka zákazníkovi předala v létě letošního roku, poté následoval zkušební provoz bez cestujících.

Foto: Škoda Transportation

Více než třicet metrů dlouhá plně klimatizovaná vozidla mají jednosměrné provedení. V interiéru vozů nejsou žádné schody a přístup do vozidel zajišťují čtyři dvoukřídlé a dvě jednokřídlé dveře. Každá z nových tramvají nabízí prostory až pro 276 cestujících. Vozidla ze Škodovky pro Eskişehir jsou také vybavena výkonnými trakčními bateriemi – díky tomu je dopravce v Eskişehiru bude moci provozovat na více než kilometrovém úseku bez trolejového vedení.

Zakázka pro Eskişehir navazuje na nedávno završený úspěšný projekt v Turecku. V tureckém městě Konya už od roku 2015 vozí cestující plně nízkopodlažní škodovácké tramvaje ForCity Classic. I v tomto městě je část flotily vozidel uzpůsobena jízdě nezávisle na trakčním vedení. Škoda Transportation do Konye dodala šedesát moderních nízkopodlažních tramvají a také dvanáct tramvají s bateriovým pohonem.