Nová nemocnice se v Rokycanech stavět nebude, kraj opraví tu stávající

Rokycanská nemocnice - ilustrační foto

Rozsáhlou rekonstrukcí za zhruba 400 milionů korun by měla v následujících letech projít Rokycanská nemocnice. Původně se zvažovala i varianta, že se areál zchátralé nemocnice přenechá ve prospěch sociálních služeb a na zelené louce se vybuduje menší, nová nemocnice. Ověřovací studie, kterou si nechal vypracovat management nemocnice, však výstavbu nové nemocnice odmítla, protože by vyšla o 170 milionů korun dražší. Rokycanská nemocnice postavená v roce 1957 od té doby neprošla žádnými výraznějšími opravami.

Rekonstrukci, která se uskuteční za provozu, plánuje kraj rozdělit do pěti etap. „Rychlost rekonstrukce bude závislá na finančních možnostech kraje. Trvat by měla pět až šest let a začít by se mohlo už v příštím roce,“ uvedla radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD). Kraj na příští radě vyhlásí veřejnou zakázku na projekt, který bude hotový do konce roku. Zatím není úplně jasné, z jakých zdrojů se bude rekonstrukce financovat. Zatím ještě kraj financuje obnovu Stodské nemocnice, kam v posledních letech investoval desítky milionů korun.

Podle ověřovací studie byla hlavní budova nemocnice vyhodnocena jako vhodná i pro zmodernizovaný provoz. Samotná modernizace začne levou stranou ambulantní části, následovat bude její pravá část. V dalších etapách projde rekonstrukcí levá a pravá část lůžkové části a nakonec střední spojovací objekt. Provoz nemocnice zůstane zachován, dojde pouze k částečnému omezení péče nebo dočasnému přesunutí oddělení.

Rokycanská nemocnice je s kapacitou 150 lůžek nejmenší ze všech čtyř akutních lůžkových zařízení v Plzeňském kraji. Do budoucna by se tam měla rozšířit rehabilitace „Chtěli bychom otevřít oddělení následné péče. K tomu nám ale dlouhodobě schází sestřičky. Důvodem modernizace je učinit nemocnici v regionu atraktivnější tak, jak se to podařilo u nemocnice ve Stodu na jihu Plzeňska. Ta už po rekonstrukci vypadá výrazně lépe a díky tomu se tam vracejí pacienti i personál,“ dodala radní Stárková.