Nová expozice Patton Memorial Pilsen představuje cenné artefakty i informace

Pro jednoho z autorů expozice je nejcennějším exponátem lodička generála Pattona s podpisem. Foto: Richard Beneš

Zcela novou expozici má muzeum Patton Memorial Pilsen, kterou v pondělí slavnostně otevřeli její tvůrci u příležitosti 75. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Expozici se podařilo vytvořit v rekordně krátké době po částečné rekonstrukci KD Peklo. I když prostor muzea zůstává rozlohou stejný, nová expozice nabízí ucelenější pohled na působení Spojenců v Evropě na sklonku druhé světové války. A mezi exponáty nechybí ani skutečné skvosty.

Pohled do části nové expozice. Foto: Richard Beneš

„Ta expozice je zcela jiná tím, že mapujeme historii nebo respektive popis těch jednotek, které se vylodily na plážích Omaha, Utah, vlastně těch, co došly až k nám. Poukazujeme na ty nejstěžejnější bitvy, ať už se jedná o bitvu v Normandii, v Ardenách. Zabýváme se konkrétními tematickými příběhy, které se týkají osvobození českého západu, jako je Chodsko, Domažlicko, Český les, Klatovsko. To, co je k nám nejblíže, než byla osvobozena Plzeň,“ vysvětlil jeden z tvůrců expozice a sběratel Ivan Rollinger.

Novou expozici muzea obdivoval primátor Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

Návštěvníci muzea se mohou těšit na nově vystavené artefakty. Řada z nich pochází přímo z bojišť, další jsou dary veteránů a jejich rodin. „Jestli něco opravdu mám rád, tak je to celý příběh spojený s osvobozením našeho města americkou armádou. Dlouhá desetiletí se o tom nesmělo mluvit, nicméně po celou dobu byl předáván z generace na generaci. Muzeum generála Pattona je vlastně zhmotněním tohoto snu. Stalo se přirozenou součástí identity našeho města. V nové expozici nevidíme „jenom“ odraz toho, co se tady odehrálo v roce 1945, ale vidíme také historický kontext všech těch událostí, což je v době hybridních informačních válek velmi důležité,“ uvedl při slavnostním otevření expozice primátor Martin Baxa (ODS).

Artefakty z války sbírá Ivan Rollinger třicet let, stejně jako další tvůrce expozice, Milan Jíša. Nejcennější jsou podle jejich slov ty, které pocházejí přímo z bojišť. Během téměř 15 let provozu muzea se jeho kurátorům podařilo nasbírat celou řadu takových exponátů, které vzhledem k odlišnému pojetí předchozí expozice byly dosud schované v depozitáři.

Artefakty z bojů na pláži Omaha. Foto: Richard Beneš

„Expozici jsme rozšířili o předměty nalezené na místech skutečných bojů, jakými jsou například bajonet M1 Garand a polní misky z pláže Omaha v Normandii či munice, polní láhev a lékařské potřeby z bojů v Ardenách. K vidění je i tzv. český ježek neboli ocelový rozsocháč, který byl původně součástí předválečného československého opevnění a po okupaci Německem byl v mnoha tisících kusech použit při stavbě Atlantického valu v severní Francii,“ vysvětluje kurátor muzea Ivan Rollinger. Za úplně nejcennější exponát ale považuje lodičku generála George Pattona s podpisem. Je to dar pocházející přímo od rodiny generála, který se muzeu podařilo získat už v roce 2008.

Informační panely a vystavené exponáty dohromady tvoří ucelený příběh ke každé z mapovaných událostí. Například část expozice věnovaná bombardování Škodovky doplňuje původní křídlo sestřeleného bombardéru B-17 v Čemínech. Stejně tak jsou k vidění trosky džípu z tragédie u obce Díly, kde zahynulo hned několik příslušníků 90. pěší divize po nájezdu na minu, nebo artefakty z tuhých bojů o Cheb kde zahynulo přes 50 amerických vojáků. Vystaveny jsou i pásy tanku M4 Sherman.

Muzeum připomíná důležité okamžiky osvobozování naší republiky. Foto: Richard Beneš

Právě událost, kdy 1. května 1945 zahynuli vojáci po nájezdu na minu je pro Ivana Rollingera srdeční záležitostí. Dlouhá válečná etapa těch vojáků skončila tady u nás úplně na konci války. Jeden z nich se vylodil na pláži Utah při invazi. Celou válku, celé ty boje prošel a přežil. A zahynul tady u nás. Je to velmi drsné a velmi emotivní.“

S veterány souvisí také jediná část muzea, která během rekonstrukce neprošla žádnými zásadními úpravami, a to je stěna s podpisy veteránů. Od roku 2005 jich k nám do muzea zavítaly desítky. Mnozí z nich již nežijí, a tak je to pro nás relikvie, které si opravdu vážíme,“ doplňuje Ivan Rollinger.

Muzeum zatím stále ještě sídlí v KD Peklo. Foto: Richard Beneš

Kromě kompletně nové expozice se díky částečné rekonstrukci budovy kulturního domu Peklo podařilo vylepšit i zázemí pro návštěvníky. Muzeum bude nyní otevřeno vždy od středy do neděle od 9 do 16 hodin. Předem objednané skupiny se mohou s kurátory muzea vydat na komentované prohlídky kdykoliv. Expozici muzea navštěvují domácí a i zahraniční návštěvníci, především pak z USA, ze zemí EU, ale budete se divit, i z Ruska, Číny, Nového Zélandu, Austrálie nebo z Jižní Koreji.

„Je skvělé, že se i na omezeném prostoru v KD Peklo podařilo vybudovat expozici, která mapuje celý příběh osvobození od vylodění v Normandii až po pobyt amerických vojáků v Plzni. Toto téma si samozřejmě zaslouží mnohem výraznější pozornost, a proto se budeme snažit, aby se projekt nového muzea v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19 podařilo zrealizovat co nejdříve,“ uzavírá první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).