
Zcela novou expozici má muzeum Patton Memorial Pilsen, kterou v pondělí slavnostně otevřeli její tvůrci u příležitosti 75. výročí vylodění Spojenců v Normandii. Expozici se podařilo vytvořit v rekordně krátké době po částečné rekonstrukci KD Peklo. I když prostor muzea zůstává rozlohou stejný, nová expozice nabízí ucelenější pohled na působení Spojenců v Evropě na sklonku druhé světové války. A mezi exponáty nechybí ani skutečné skvosty.

„Ta expozice je zcela jiná tím, že mapujeme historii nebo respektive popis těch jednotek, které se vylodily na plážích Omaha, Utah, vlastně těch, co došly až k nám. Poukazujeme na ty nejstěžejnější bitvy, ať už se jedná o bitvu v Normandii, v Ardenách. Zabýváme se konkrétními tematickými příběhy, které se týkají osvobození českého západu, jako je Chodsko, Domažlicko, Český les, Klatovsko. To, co je k nám nejblíže, než byla osvobozena Plzeň,“ vysvětlil jeden z tvůrců expozice a sběratel Ivan Rollinger.

Návštěvníci muzea se mohou těšit na nově vystavené artefakty. Řada z nich pochází přímo z bojišť, další jsou dary veteránů a jejich rodin. „Jestli něco opravdu mám rád, tak je to celý příběh spojený s osvobozením našeho města americkou armádou. Dlouhá desetiletí se o tom nesmělo mluvit, nicméně po celou dobu byl předáván z generace na generaci. Muzeum generála Pattona je vlastně zhmotněním tohoto snu. Stalo se přirozenou součástí identity našeho města. V nové expozici nevidíme „jenom“ odraz toho, co se tady odehrálo v roce 1945, ale vidíme také historický kontext všech těch událostí, což je v době hybridních informačních válek velmi důležité,“ uvedl při slavnostním otevření expozice primátor Martin Baxa (ODS).
Artefakty z války sbírá Ivan Rollinger třicet let, stejně jako další tvůrce expozice, Milan Jíša. Nejcennější jsou podle jejich slov ty, které pocházejí přímo z bojišť. Během téměř 15 let provozu muzea se jeho kurátorům podařilo nasbírat celou řadu takových exponátů, které vzhledem k odlišnému pojetí předchozí expozice byly dosud schované v depozitáři.

„Expozici jsme rozšířili o předměty nalezené na místech skutečných bojů, jakými jsou například bajonet M1 Garand a polní misky z pláže Omaha v Normandii či munice, polní láhev a lékařské potřeby z bojů v Ardenách. K vidění je i tzv. český ježek neboli ocelový rozsocháč, který byl původně součástí předválečného československého opevnění a po okupaci Německem byl v mnoha tisících kusech použit při stavbě Atlantického valu v severní Francii,“ vysvětluje kurátor muzea Ivan Rollinger. Za úplně nejcennější exponát ale považuje lodičku generála George Pattona s podpisem. Je to dar pocházející přímo od rodiny generála, který se muzeu podařilo získat už v roce 2008.
Informační panely a vystavené exponáty dohromady tvoří ucelený příběh ke každé z mapovaných událostí. Například část expozice věnovaná bombardování Škodovky doplňuje původní křídlo sestřeleného bombardéru B-17 v Čemínech. Stejně tak jsou k vidění trosky džípu z tragédie u obce Díly, kde zahynulo hned několik příslušníků 90. pěší divize po nájezdu na minu, nebo artefakty z tuhých bojů o Cheb kde zahynulo přes 50 amerických vojáků. Vystaveny jsou i pásy tanku M4 Sherman.

Právě událost, kdy 1. května 1945 zahynuli vojáci po nájezdu na minu je pro Ivana Rollingera srdeční záležitostí. Dlouhá válečná etapa těch vojáků skončila tady u nás úplně na konci války. Jeden z nich se vylodil na pláži Utah při invazi. Celou válku, celé ty boje prošel a přežil. A zahynul tady u nás. Je to velmi drsné a velmi emotivní.“
S veterány souvisí také jediná část muzea, která během rekonstrukce neprošla žádnými zásadními úpravami, a to je stěna s podpisy veteránů. Od roku 2005 jich k nám do muzea zavítaly desítky. Mnozí z nich již nežijí, a tak je to pro nás relikvie, které si opravdu vážíme,“ doplňuje Ivan Rollinger.

Kromě kompletně nové expozice se díky částečné rekonstrukci budovy kulturního domu Peklo podařilo vylepšit i zázemí pro návštěvníky. Muzeum bude nyní otevřeno vždy od středy do neděle od 9 do 16 hodin. Předem objednané skupiny se mohou s kurátory muzea vydat na komentované prohlídky kdykoliv. Expozici muzea navštěvují domácí a i zahraniční návštěvníci, především pak z USA, ze zemí EU, ale budete se divit, i z Ruska, Číny, Nového Zélandu, Austrálie nebo z Jižní Koreji.
„Je skvělé, že se i na omezeném prostoru v KD Peklo podařilo vybudovat expozici, která mapuje celý příběh osvobození od vylodění v Normandii až po pobyt amerických vojáků v Plzni. Toto téma si samozřejmě zaslouží mnohem výraznější pozornost, a proto se budeme snažit, aby se projekt nového muzea v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19 podařilo zrealizovat co nejdříve,“ uzavírá první náměstek primátora Roman Zarzycký (ANO).