Noc s operou přinese do lochotínského amfiteátru velkolepou Turandot

foto: Pavel Křivánek

Divadlo J. K. Tyla chystá již čtvrtý ročník úspěšné open air produkce Noc s operou. V pátek 29. června zazní v prostředí lochotínského amfiteátru slavná Pucciniho opera Turandot, v režii šéfa souboru opery DJKT Tomáše Pilaře. V titulní roli se představí Iveta Jiříková, špičková dramatická sopranistka, a jako princ Kalaf vystoupí Paolo Lardizzone, samozřejmě nebude chybět ani Ivana Veberová, která úspěšně účinkovala i v ročnících předchozích.

Mimořádný projekt Noc s operou pořádá Divadlo J. K. Tyla od roku 2015 a jeho popularita stále roste, poslední ročník navštívilo téměř 6000 diváků. Akci si přitom oblíbili nejen skalní fanoušci opery, ale i lidé, pro které je prostředí divadla příliš formální. „Doufám, že jsme pro operu nadchli i ty, kteří z ní do té doby měli obavy, a že zájem publika bude i nadále stoupat,“ říká ředitel DJKT Martin Otava.

Letos se mohou diváci těšit na jednu z nejhranějších oper Pucciniho Turandot. Tomáš Pilař slibuje neobyčejný divácký zážitek podpořený nejen atraktivním pěveckým obsazením a podmanivou hudbou pod taktovkou skvělého italského dirigenta Enrica Dovica, ale i efektním scénickým pojetím. „Scénografické řešení bude evokovat architekturu centrálních paláců pekingského Zakázaného města. Základem scény bude obří schodiště rámované rozměrnými konstrukcemi pokrytými LED obrazovkami, na kterých bude celou dobu žít efektní videoart Petra Hlouška, a to vše pod velkými kulisami pagodových střech. Scénu ale oživí i akrobaté, kteří se z těchto konstrukcí budou spouštět na šálách, a samozřejmě se objeví, pro Čínu tak typická, pyrotechnika,“ prozradil režisér.

Podobně jako v ročnících předchozích se na jevišti objeví stovky účinkujících, kdy na scéně vedle profesionálů stane i početný komparz. „Chceme vystihnout atmosféru exotické Číny a naplno využít prostor, který nám lochotínský amfiteátr nabízí. Na scéně se tak objeví například sbor se sto dvaceti čínskými prapory, početný dětský průvod buddhistických mnichů s lampiony, typický tanec katů s meči či velmi očekávaná choreografie s hořícími kostýmy,“ odtajňuje velkolepé nápady Tomáš Pilař.

Náročná open air produkce vzniká také díky podpoře statutárního města Plzeň, Úřadu městského obvodu Plzeň 1 a Plzeňského kraje. Stejně jako vloni bude mít projekt Noc s operou i charitativní přesah. „Díky finanční podpoře města Plzně a záštitě primátora Martina Zrzaveckého půjde 20 Kč z každé prodané vstupenky na projekt Burza přání.  Minulý rok se takto na podporu osamělých seniorů vybralo 107 000 Kč,“ upřesňuje ředitel DJKT Martin Otava.