Nevypínejte počítač! Festival Jeden svět oznamuje aktualizaci systému

Od Donalda Trumpa, přes Vladimíra Mečiara, zaměstnání v nízkopříjmových profesích, novodobé otroctví v Evropě, cenzuru na internetu, až po válečné konflikty na Ukrajině, v Sýrii či Kongu. Více než třicet filmů a bohatý doprovodný program čeká návštěvníky v rámci plzeňské části mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Ten se odehraje od 16. do 23. března na Moving Station (kulturní centrum vybudované v bývalé nádražní budově Plzeň – Jižní předměstí) a v Knihovně města Plzně.

„Tematické zaměření promítaných dokumentů je velmi pestré a je tak složité upozornit jen na část z nich. Pro některé diváky může být hlavním lákadlem snímek Azurová sledující dopady lidské činnosti na ekosystém oceánů, pro jiné Prekrim, který odhaluje svět moderních policejních technologií předvídajících zločiny, pro další zas dokument Za hranicemi možností představující odvrácenou stránku sportu, konkrétně ruský tréninkový systém, nebo třeba snímek Budovatelé říše o českých protimigračních a antiislámských aktivistech. Každého zkrátka osloví jiný film, myslím ale, že si z programu může vybrat opravdu každý,“ uvádí koordinátorka plzeňského festivalu Andrea Vernerová. Ta upozorňuje, že vedle tradičních letošní ročník nabízí i nové kategorie, např. Americana zaměřená na USA.

Hlavní téma letošního ročníku festivalu je Aktualizace systému. Organizátoři tak reagují na skutečnost, že se na každého z nás denně valí množství informací a je náročné rozlišovat, co je pravda a co není. Řada lidí žije „on-line“ a mají potřebu informace ihned sdílet, komentovat a mít názor. Nejen počítačové systémy ale potřebují čas na to, aby zpracovaly všechny potřebné informace a mohly hladce fungovat. „Chceme, aby si diváci návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma, podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

V Plzni na hlavní téma organizátoři naváží samostatnou debatou, v rámci které se zaměří na fungování současných médií a možnostmi novinářské práce. „Na festival do Plzně přijede novinářka Saša Uhlová, novinářka, která připravila mimořádnou sérii článků o zaměstnání v nízkopříjmových profesí. V rámci debaty Současná média si s ní budeme povídat o její novinářské zkušenosti. I s dalšími hosty diskuse pak budeme hledat odpověď na otázku, zda má v dnešní době vůbec smysl psát články delší než na dva odstavce,“ vysvětluje Andrea Vernerová.

Festival Jeden svět se tradičně věnuje i právům lidí se zdravotním postižením, program je připraven také pro děti a mládež. Po celou dobu festivalu mohou návštěvníci měnit své oblečení v rámci swap bazaru Zkus kus za kus a to ještě zdaleka není všechno. Podrobný program festivalu na www.jedensvet.cz/plzen.