Nevidomý nájemník převzal z rukou radního Davida Šloufa první speciálně upravený městský byt

Radní David Šlouf (vlevo) předává speciálně upravený městský byt nájemníkovi se zrakovým postižením. Foto: Adriana Jarošová

Klíče od nového bytu speciálně upraveného pro potřeby člověka se zdravotním hendikepem převzal přímo z rukou radního pro správu městských nemovitostí Davida Šloufa (ODS) téměř nevidomý Radek Baštář. Město Plzeň vybudovalo v nástavbě části východního traktu objektu na adrese U Jam 23 v Plzni – Bolevci pro seniory a zdravotně znevýhodněné další čtyři nové byty.

Byty o velikosti 1+1 a výměře 36 metrů čtverečních jsou bezbariérové. Jeden z těchto bytů bude sloužit pro zrakově postiženého nájemníka. Byty vznikly z původních nevyužívaných kanceláří pod nově vystavěnými komunitními byty dokončenými v roce 2017. Náklady ve výši 4,1 milionu korun zaplatilo město.

„Všechny byty jsou bezbariérové a upravitelné, tedy je možné byt prakticky okamžitě přizpůsobit bez větších nákladů pro osobu na vozíčku, doplní se jen snížená kuchyňská linka a madla. Tři bytové jednotky takto byly upraveny,“ přiblížil primátor města Martin Zrzavecký (ČSSD).

Na úpravě bytu pro zrakově postiženou osobu město spolupracovalo s pracovnicemi Tyfloservisu, což je společnost, která se v Plzni dlouhodobě stará o potřeby občanů nevidomých a slabozrakých. „V bytě jsme nechali provést zejména výrazné kontrastní barevné odlišení například zárubní, vypínačů osvětlení a zásuvek. Uzpůsobeno je i osvětlení bytu a zastínění oken, vybrala se vhodná kuchyňská linka. Jedná se o velice ojedinělý návrh, který dosud v Plzni, ale i v jiných městech chyběl,“ uvedl radní David Šlouf.

Bytový odbor Magistrátu města Plzně vybral ze svých žadatelů o byt jednoho zrakově postiženého zájemce, kterého doporučil k uzavření nájemní smlouvy k danému bytu. Jedná se o mladého muže, jenž pracuje v Plzni pro společnost TyfloCentrum. Byt bude užívat společně se svojí družkou, která je na vozíku. „Výrazně mi to pomůže se osamostatnit, získání sociálního bytu mně i mojí družce usnadní život. V klasickém pořadníku bych na přidělení bytu čekal asi hodně dlouho. Do Plzně se budu stěhovat z Domažlic a už se moc těšíme,“ řekl při prohlídce bytu Radek Baštář, který trpí trubicovým viděním. V TyfloCentru učí jako počítačový expert zacházet s počítači další nevidomé. Do bytu se nastěhuje 1. listopadu.

„Celkové náklady na výstavbu čtyř nových bytů činily 4,08 milionu korun. Kromě výstavby těchto nových bytů v současné době také probíhá kompletní výměna oken, balkonových lodžií a zateplení objektu, které bude stát 17,5 milionu korun. Celý dům tak získá během podzimu nový vzhled,“ doplnil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Potřeba výstavby bydlení pro seniory a zdravotně postižené vychází ze schválené Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016 – 2020. Výstavbou sociálních bytů město naplňuje podmínku zákona o obcích, kdy je obec povinna mimo jiné uspokojovat potřeby bydlení. Proto musí zajistit veřejné služby, mezi něž tato služba patří a lze ji označit jako službu v obecném zájmu. Cílem výstavby sociálních bytů není zisk a rentabilita.