Nespavost a špatná nálada? Viníkem je nevhodné světlo

foto: konference Světelné znečištění, společný postup

Nemůžete v noci spát a jste často podráždění? Možná za to může veřejné osvětlení. Každý rok dochází k nárůstu světelného znečištění. Podle odborníků, kteří se sešli v Plzni, by se mohlo brzy stát, že se u lidí smaže rozdíl mezi dnem a nocí.

Říkáte si, že jste neviděli dlouho na nebi hvězdy? Příčinou je špatné noční osvětlení. To kazí výhled na oblohu a má vliv i na náš metabolismus. „Evoluce se nedokázala přizpůsobit nočnímu osvětlení tak, jak ho známe dneska. Organismus dostává informaci o tom, že je den,“ konstatovala Zdeňka Bendová z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.

Díky nevhodnému veřejnému osvětlení mohou lidé trpět nespavostí nebo výkyvy nálad. Přitom by stačilo málo. Použít teplé barvy. „Šťastné řešení by bylo, kdyby se sodíkové světlo oranžových lamp vyměnilo za podobné oranžové světlo ale LED diod, protože LED technologie je velice úsporná,“ řekl světelný technik Hynek Medřický.

Na vině nejsou pouze pouliční lampy ale i lidské zvyky. Řada lidí si před spaním kontroluje zprávy v mobilních telefonech. „Pokud to bude tímto tempem postupovat, tak se rozdíl mezi dnem a nocí smaže velice brzo. To může mít závažné důsledky na celý ekosystém,“ poznamenala Zdeňka Bendová z Katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK.