Není pohádka o Chytré horákyni, ale o Králi Lávrovi, říká o koaliční smlouvě Chovanec

Milan Chovanec

Minimálně šest věcí vadí bývalému 1. místopředsedovi sociální demokracie a současnému šéfovi strany v Plzeňském kraji Milanu Chovancovi (ČSSD) na návrhu koaliční smlouvy. Na svém Facebooku je přehledně popsal jeden po druhém. „Je toho ještě více, co mi vadí, ale tady jsou alespoň ty nejzásadnější body. Být členem vlády jsem si užil, v dobrém i špatném významu. Chápu, že řadu mých kolegů, co si to ještě nezkusili, to láká. Ale nechápu, že za cenu toho, že ze socdem bude fíkový list, který jednou poslouží a pak se zahodí a rozšlape,“ píše na sociální síti.

„Není to většinová koalice, ale smlouva mezi dvěma politickými stranami o menšinové vládě, která má hnutí ANO zajistit demokratickou legitimitu. Většinovou prodemokratickou vládu se nikdo ani nepokusil sestavit, byť reálné možnosti tu byly,“ píše Chovanec jako bod 1. Podle bývalého ministra vnitra má smlouva jen legitimizovat hnutí ANO. A vůbec neřeší, výměnou za co budou komunisté vládu podporovat. „To prý dojednává samostatně hnutí ANO. Ale socdem za to přeci také ručí. Za něco, co vůbec nezná,“ podivuje se.

„Je důvodem tohoto podivného postupu snaha obejít Bohumínské usnesení?“ – klade Chovanec otázku v bodě 3. „Pak to ale není pohádka o Chytré horákyni, ale o Králi Lávrovi. A všichni v socdem z toho budou mít leda tak oslí uši!“ – konstatuje. „Poslední požadavky KSČM směřující do oblasti zahraniční politiky (tedy našeho možného resortu!) jsou toho snad dostatečnou ukázkou,“ reaguje. Bývalý ministr vnitra se ptá, kam zmizel požadavek na pojistku proti přehlasování ze strany hlasovací koalice ve Sněmovně ve složení ANO, KSČM a SPD? „Ještě před pár dny se tím naši vyjednavači zaklínali! A tvrdili, že zbaví parlamentních funkcí reprezentanty SPD. Kde to je?“ – ptá se.

„Ustupujeme, abychom se dohodli? OK. Ale proč všude? Nestačí snad, jak jsme z požadavku na neúčast trestně stíhaného politika udělali politika odsouzeného? A to ještě bez faktických pojistek, že vláda S DŮVĚROU od socdem nepojede DÁL BEZ socdem! A nemusím snad dodávat, že už to mi vůbec nejde pod vousy,“ netají se Chovanec. Minulá vláda podle něho dávala pro socdem ideový i politický smysl. „Byť jsme na to nakonec ošklivě doplatili. A často kvůli vlastním chybám. Teď máme šanci se poučit. Místo toho budeme chyby opakovat? Snad ne! Čekají nás podzimní volby. Raději bych, aby ČSSD se stejnou vervou řešila komunál, než tuto vládni šarádu,“ konstatuje Milan Chovanec.