Nenávistný komentář ženy z Plzeňska bude řešit Nejvyšší soud

Takto transportovali policisté autobusem první skupinu zajištěných migrantů do zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové u Mladé Boleslavi

K Nejvyššímu soudu směřuje plzeňská kauza ženy, která letos v únoru na svém facebookovém profilu nenávistným způsobem komentovala informace o rodinách běženců. Necelou padesátku migrantů tehdy odhalila cizinecká policie na dálnici D5 na Tachovsku. Cizinci s dětmi cestovali ve dvou kamionech ukryti mezi zbožím a chtěli se dostat do SRN. Zatímco u okresního i krajského soudu žena vyvázla bez trestu, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman trvá na jejím potrestání.

Žena se na facebooku prezentovala komentářem u zprávy s videem informujícím o zadržení rodin běženců na dálnici. „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ tázala se pisatelka. A tento následně komentář neunikl pozornosti kompetentních úřadů. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je přesvědčen o tom, že se zjevně jedná o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. Těžko si podle jeho slov lze představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců.

Zadržení migrantů na dálnici D5.

Plzeňské soudy ale případ poslaly jen do přestupkového řízení s ohledem na nízkou společenskou škodlivost skutku. Žena prý nikoho nenabádala k zapalování autobusů, svoji roli sehrál i fakt, že nikdy nebyla trestaná a nebyla ve spojení s extremisty.