Nenávistný komentář o zapálení autobusů s běženci půjde znovu před soud

Takto transportovali policisté autobusem první skupinu zajištěných migrantů do zařízení pro uprchlíky v Bělé-Jezové u Mladé Boleslavi

Případem nenávistného komentáře o zapalování autobusů s běženci, který na facebooku zveřejnila žena z Plzeňska se bude opět zabývat plzeňský městský soud. Nejvyšší soud totiž vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který nesouhlasil s původním verdiktem plzeňského městského soudu. Ten poslal causu k vyřešení jen do přestupkového řízení. Stejně pak rozhodl i krajský soud. S tím ovšem nesouhlasil žalobce Zeman, který trval na soudním potrestání ženy, protože šlo jednoznačně o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob.

Žena v komentáři pod videem na facebooku reagovala na informace o rodinách běženců. Necelou padesátku migrantů loni v zimě odhalila cizinecká policie na dálnici D5 na Tachovsku. Cizinci s dětmi cestovali ve dvou kamionech ukryti mezi zbožím a chtěli se dostat do SRN. Odhalila je však kontrola. „A my na ně budeme platit… proč ty autobusy radši nezapálili,“ tázala se pisatelka. Tento její komentář neunikl pozornosti kompetentních úřadů.

Zadržení migrantů ukrytých v kamionu, který směřoval po dálnici D5 do Německa.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je přesvědčen o tom, že se zjevně jedná o trestný čin podněcování k nenávisti vůči skupině osob. Podal proto dovolání k Nejvyššímu soudu. Těžko si podle jeho slov lze představit razantnější projev nenávisti, než je projevení touhy po takto brutální fyzické likvidaci specificky vymezené skupiny jedinců.

Plzeňské soudy ale případ loni v květnu poslaly jen do přestupkového řízení s ohledem na nízkou společenskou škodlivost skutku. Žena prý nikoho nenabádala k zapalování autobusů, svoji roli sehrál i fakt, že nikdy nebyla trestaná a nebyla ve spojení s extremisty.