Nemusíte se řídit zákonem, radí lékařům ministr zdravotnictví

ilustrační foto

Povinnost vydávat elektronický recept budou mít od 1. ledna všichni lékaři. Platnost zákona potvrdil nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Pokud ale lékaři napíší normální papírový recept, nebudou sankcionováni. Ministr vysvětlil, že je to z toho důvodu, že systém není plně připraven tak, jak by si představoval. Vznikne tedy kočkopes. Nesmyslnost zákona kritizují také odborníci i politici z Plzeňského kraje. Zdravotnický expert ODS z Plzně Petr Zimmermann nazval e-recepty “nařízeným státním kšeftem”, senátorka Milada Emmerová (ČSSD) rovnou navrhla posunutí platnosti zákona až na rok 2020. Neuspěla.

Lékaři Petru Zimmermanovi přijde vše kolem e-receptů komplikované a zbytečné. “Co šlo dosud jednoduše, bude složité. Svět se jistě nezboří, ale bude zase komplikovanější. Náklady na psaní receptů stoupnou, času na pacienty ubude. Ale někdo na pozadí vydělá peníze. Nikoli proto, že si jeho službu elektronického receptu někdo dobrovolně koupí, ale proto, že to stát pod pokutou až dvou milionů korun nařídí. Takový typický státně regulatorní kšeft pro vybrané. Nejen pár set milionů korun na vznik, ale především pár kapek navíc z každého e-receptu; perpetuum mobile na státní příkaz,” konstatuje Zimmermann. Zpravodajský portál jeho stanovisko podrobně zveřejnil (čtěte zde).

Senátoři, kteří navrhli novelu zákona, která by povinnost zavést elektronické recepty přinesla až od roku 2020, se obávají, že spuštění povinných e-receptů od začátku příštího roku by mohlo prohloubit nedostatek praktických lékařů v malých městech a na venkově. Zastánci odkladu včetně bývalé ministryně zdravotnictví Milady Emmerové upozorňují na to, že systém je nepřipravený a má výpadky.

“Dokud nemáme koncepci zdravotnictví, podle které by se mělo rozhodnout, co je účelné digitalizovat, tak stejně je to prostě nesmysl. Nevím, dneska jsem dostala dopis od ředitele grémia majitelů lékáren, což myslím, že je taky jeden z nejinformovanějších lidí, a ten poukazuje na ty jiné a další nedostatky toho systému,” argumentovala v Senátu Emmerová. “Proboha, tak když jsou proti tomu všichni, kdo v tom mají co do činění, tak by to snad stálo za zamyšlení. Neprosazovat takové věci, které neslouží pacientovi, znova to opakuji. Já cokoli jsem v životě činila, tak jsem vždy měla hlavní zřetel na pacienta, nikoli na nějaké úřednické postupy,” dodala. Její podrobné zdůvodnění návrhu zpravodajský portál Plzen.cz zveřejnil (čtěte zde).