Německá umělkyně navrhla hru s uprchlickou tematikou. Ukazuje, jaké je žít v Zemi nikoho

Spletitost imigračních řízení a nelehkou situaci nepřijatých žadatelů o azyl představuje desková hra „No-man’s land“ mladé umělkyně Janny Ullrich, která v Plzni tvoří po dobu tří měsíců v rámci programu Evropského hlavního města kultury 2015 OPEN A.i.R.. Druhá její hra nazvaná „Nemajetný monopolista“ se věnuje tématu hromadění majetku a moci.

Janna Ullrich žije v Amsterdamu, kde vystudovala grafický design, ale často pracuje s mnoha odlišnými médii v závislosti na tématu, které chce zpracovat. V Plzni se věnovala filosofii deskové hry Nemajetný monopolista, která vychází ze skutečnosti, že v současné době se jakýkoli materiální či lidský zdroj stává komoditou. Hra se poukazuje na problém, že komodita je k dispozici pouze pro ty, kteří si ji mohou dovolit. Na druhé straně, právo je zajištěno.  Právo by nemělo být získané, koupené, či samozřejmostí. Komodifikací našich potřeb se nám odpírají naše základní lidská práva, pokud si je nemůžeme dovolit. Hra je o znovuuplatnění našich práv, stanovení a ochraně sdíleného přístupu a kolektivního vlastnictví.

„‚No-man’s land‘ znázorňuje problematiku imigrantů, s nimiž je často zacházeno až absurdním způsobem. Do hry mohou zapojit hráči jednotlivě i ve skupině, je určená věkové kategorii od 14 let a je bez jazykové bariéry. Samotné hře předchází krátké animované video, které hráče zasvětí do pozadí příběhu hry,“ vysvětluje autorka Janna Ullrich.

Život v „Zemi nikoho“ si poprvé vyzkoušela desítka hráčů 28. října, další zájemci dostanou příležitost v rámci tzv. otevřených ateliérů OPEN A.i.R. v DEPO2015, ve dnech 4. 11. a 11.11. Druhou hru „Nemajetný monopolista“ si můžete přijít zahrát do DEPO2015 12. 11. od 18:30 hodin, kdy se umělkyně v rámci závěrečné prezentace se svým projektem v Plzni rozloučí.

Vítáni jsou hráči starší 14 let, je nutné si předem rezervovat své místo u hracího stolu e-mailem na chabr@plzen2015.cz. Po ukončení hry bude následovat vystoupení hudebního elektroakustického dua BA:ZEL (Ewelina Chiu a Daniel Vlček), kteří byli loni na dvouměsíční rezidenci v holandském Arnhemu. Jejich hudební styl je založený na melodiích klavírních akordů a jemného melancholického vokálu spolu s tokem elektronických beatů.