Nelegální agenturní zaměstnanci jsou problém

Průmyslová zóna Borská pole v Plzni / foto: M. Osvaldová

Především o aktuální situaci v oblasti bezpečnosti v souvislosti se zaměstnáváním cizinců pracovními agenturami hovořili starostové  obcí Plzeňského kraje s hejtmanem Josefem Bernardem. Hlavním tématem se tak stalo zřizování a rozšiřování obecní policie v obcích, situace na ubytovnách ale i v soukromých prostorách, kde bývají nelegálně právě agenturní zaměstnanci ubytováváni.

Starostové se shodli na nelehké roli obce, která do soukromých prostor zasáhnout nemůže a také nemá žádnou evidenci těchto osob. Mnohdy se pak obecní i státní policisté staví proti cizincům z Rumunska, Ukrajiny či Slovenska, kteří mají bohatou trestní minulost a způsobují vážné narušení veřejného pořádku,  často také působí trestnou činnost.

„Tyto soukromé pronájmy nejen zhoršují problematiku bezpečnosti v obcích, ale také z hlediska daňových úniků je to velký problém. Mnozí tito majitelé nemovitostí pronajímají prostory, mnohdy nevyhovující, cizincům a neplatí z toho daně. Ubytovaní agenturní zaměstnanci nejsou nikde evidováni a jsou s nimi problémy,“ konstatoval hejtman  Bernard s tím, že kraj plánuje alespoň pomoc s obecní policií obcím.

„Už v příštím roce jsme připraveni vypsat dotaci na zřízení či rozšíření obecní policie pro ty obce, které tenhle záměr mají,“ doplnil.

Kromě obecní policie účastníci setkání se zmiňovali také o omezení průmyslových zón v územních plánech obcí, což se týká nejenom Plzně, ale také průmyslových zón ve Stříbře nebo v Boru u Tachvoa. Poukázali  i na nedostatek policistů, hovořili o projektu welcome centra a zabývali se další problematikou obcí v kraji.