Nejvyšší soud potvrdil recidivistovi pětiletý trest za nehodu při níž zahynula jeho přítelkyně

Ilustrační foto

S dovoláním neuspěl u Nejvyššího soudu Jiří Manych, kterému za způsobení tragické nehody z prosince roku 2013 uložil plzeňský krajský soud pětiletý trest vězení a osmiletý zákaz řízení. Při nehodě v Plzni zahynula jeho spolujezdkyně (24). Tehdy pětadvacetkrát trestaný recidivista natankoval benzín do své škodovky u čerpací stanice na okraji Plzně a ujel bez placení. Při následné honičce s policií muž bez řidičáku se zbytky pervitinu v těle naboural do protijedoucího automobilu. Jeho nepřipoutaná přítelkyně na místě zemřela. Nejvyšší soud odmítl podaný opravný prostředek.

Původně Manychovi uložil okresní soud trest ve výši pět a půl roku vězení. Odsouzený muž se odvolal a krajský soud mu trest zkrátil na pět let. Potom se Manych obrátil ještě na Nejvyšší soud. Ten dospěl k závěru, že je nutné lépe prozkoumat, jaký podíl na nehodě měl řidič, který vyjel z vedlejší silnice. Odborníci také měli prozkoumat, zda se srážce s dalším autem dalo předejít, pokud by Manych místo přejetí do levého pruhu začal brzdit.

Podle obhajoby se nehoda stala kvůli tomu, že z vedlejší silnice vjel před felicii další řidič, který nedal Manychově autu přednost. Žalobce uvedl, že muž mohl bezpečně zpomalit, jenže to neudělal, protože se právě snažil ujet policistům. Jel prý rychle, bezohledně a riskantně, nedbal výzev policistů. Proto, aby zabránil svému zadržení, neadekvátně reagoval na vzniklou dopravní situaci, což mělo fatální následek.

Z revizního posudku je zřejmé, že Manych jel nejméně rychlostí 102 kilometrů za hodinu. Znalci konstatovali, že auto, které Manychovi vjelo z vedlejší silnice do cesty, žádný podíl na nehodě nemá. Na hlavní silnici vjelo v dostatečné vzdálenosti. Kdyby recidivista brzdil, srážka by nenastala.