Nejvíce vzdělaných lidí, kandidujících na velkou plzeňskou radnici, má KDU-ČSL, Piráti jsou zase nejmladší

ilustrační foto

Celkem 722 lidí z kandidátek 16 politických stran i dalších politických uskupení zasáhne do voleb do plzeňského městského zastupitelstva. Průměrný věk kandidáta na magistrát je 47,5 roku. Nejmladší stranou jsou Piráti s věkovým průměrem 38,4 let, následováni TOP09 (41,3 let), ANO (43,5) a PRO Plzeň (44,5 roku). Naopak nejstarší kandidátky poskládali socialisté (49,8 let), podle očekávání komunisté (55,4 let) a suverénně nejstarší jsou kandidáti Veřejných zájmů Plzně, kteří jsou v průměrů šedesátníci.

Ženy mají na kandidátkách v Plzni v průměru zastoupení jen z necelé jedné třetiny. Celkem jich kandiduje 215. Nejvíce kandidátek ve svých řadách mají SPD T. Okamury a PRO Plzeň, tedy obě strany, které mají i lídryně v čele – Janu Levovou (SPD) respektive Irenu Vítovcovou (PRO Plzeň). Za SPD kandiduje 20 žen, za PRO Plzeň 19, stejně jako za Stranu soukromníků. ODS má na kandidátce 18 žena a ANO 16. Nejméně příležitostí ženám naopak dávají komunisté, TOP09 a Patrioti a starostové. Na kandidátce KSČM je pouhých pět žen.

Zajímavým kritériem kandidátních listin je také zastoupení vysokoškolsky vzdělaných lidí. Akademický titul před jménem má v Plzni celkem 323 kandidátů, tedy téměř každý druhý. Na kandidátkách sedmi stran (KDU-ČSL, TOP09, ANO, ČSSD, Patrioti, PRO Plzeň a ODS) mají vysokoškoláci většinu, přičemž za nejvzdělanější stranu lze označit lidovce, kde univerzitu absolvovalo 41 ze 47 kandidátů. Nejméně diplomovaných kandidátů mají ve svých řadách dle očekávání extrémně pravicové strany SPD T.Okamury (6) a Česká Plzeň (3)

Strany, které zasáhnou do boje o Zastupitelstvo města Plzně:

ANO 2011

Česká pirátská strana

Česká Plzeň – Naše Šance

Česká strana sociálně demokratická

Demokratická strana zelených a nezávislí kandidáti – sdružení DSZ a NK

KDU-ČSL – PRAVÁ VOLBA PRO PLZEŇ

Komunistická strana Čech a Moravy

Koruna Česká monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska

NOVÁ PLZEŇ s Jiřím Strobachem

Občanská demokratická strana

PATRIOTI A STAROSTOVÉ S PODPOROU SVOBODNÝCH

PRO PLZEŇ

Strana soukromníků České republiky

Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura (SPD)

TOP 09

VEŘEJNÉ ZÁJMY PLZNĚ