Největší slavnost sklizně ovoce v kraji koronavirus nezrušil

ilustrační

Největší slavnost sklizně ovoce v Plzeňském kraji na vrchu Krasíkov na Tachovsku, kam obvykle jezdí tisíce lidí, se tuto sobotu bude konat. Informoval o tom Jan Florian z pořádající Místní akční skupiny Český Západ. Slavnosti jablek letos nahradí Jablečný jarmark, který nabídne téměř 40 stánků s regionálními řemeslnými i potravinářskými produkty, řekl. Akce má podržet místní drobné řemeslníky, pro něž jsou trhy a jarmarky klíčovým zdrojem obživy.

U vstupu budou pořadatelé sčítat příchozí, aby počet přítomných v jednom okamžiku nepřesáhl 1000 lidí. „Návštěvníky sčítáme u vstupu každý rok, abychom měli statistiku. Celková návštěvnost se pohybuje od 3000 do 6000, letos čekáme zhruba třetinu,“ uvedl Florian.

Kvůli dodržení požadavků na rozestupy mezi stánky i návštěvníky budou stánky rozmístěny podél cesty od úpatí až na samotný vrchol Krasíkova. Stánky s občerstvení tam nebudou. „Štrúdly si letos budou muset všichni přinést z domova. Očekáváme hezké počasí, a proto doporučujeme přibalit si i piknikovou deku. Místo, kde ji rozložit, se určitě najde,“ řekl Florian. Zajištěná bude tekoucí voda i dezinfekce. Pořadatelé také doporučují všem nošení roušek po celou dobu akce.

„Stávající situace (epidemie koronaviru) podobným slavnostem příliš nepřeje, přesto jsme se rozhodli udržet alespoň část akce v trochu jiné podobě. Letos na Krasíkově nebude ani kulturní program,“ uvedl Florian. Kromě prodeje jablek a moštů z Českého lesa budou stánkaři nabízet jablečné dezerty, nositelé značky Regionální potravina Plzeňského kraje pak čaje, sirupy, džemy, med i sýry nebo keramiku, šité hračky, háčkované doplňky s logem Místní výrobek ze západu Čech. „Podpora podnikání patří mezi jeden z cílů naší organizace,“ uvedla ředitelka MAS Český Západ Edita Šajtošová.

Většina podobných akcí v kraji byla letos zrušena. Kvůli nepříznivé epidemické situaci například minulou neděli pořadatelé na poslední chvíli odvolali Slavnosti jablek v Nebílovech na Plzeňsku, kam chodí kolem 4000 lidí.

čtk