Nejméně bezpečným městem je Plzeň

Nejnebezpečnějším krajským městem byla v roce 2013  Plzeň, která se tak ocitla až  na posledním stupni žebříčku  v hodnocení bezpečnosti dopravy mezi 13  krajskými   městy naší republiky. Ukázal to Index bezpečnosti České pojišťovny, který  bodoval krajská i okresní města již po desáté.

„Dopravní policisté Městského ředitelství policie Plzeň šetřili v průběhu roku 2013 celkem 1 091 dopravních nehod, ke kterým došlo na území města Plzně a obcí, jakými jsou Chrást a Starý Plzenec, které od 1.1.2013 spadají do místní působnosti tohoto článku Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. V porovnání s rokem   2012 je to o 37   nehod více,“ uvedla mluvčí policie  por. Ing. Hana Štefflová.

 Při dopravních nehodách bylo těžce zraněno 68 osob, 442 osob utrpělo lehká zranění a   9 osob zemřelo. Hmotná škoda dosáhla závratné výše 98 433 300 korun.  V roce 2012 zemřelo na plzeňských silnicích celkem 5 lidí, těžce zraněných policisté evidovali 50 a lehce zraněných 386. Škoda na majetku byla téměř o  24 miliónů korun nižší než vloni.

  Skvěle si naopak vedly Rokycany, které se mohly v loňském roce pochlubit nulovým záznamem v oblasti nehod s vážným či smrtelným zraněním. Ostatní okresní města Plzeňského kraje (Tachov, Domažlice a Klatovy) si ale tak dobře nevedla. Z první desítky, do které se zařadily v roce 2012, všechna propadla na horší pozice. Nejhůře dopadly Klatovy, které spadly ze 7. na 51. místo. Jsou tak nejméně bezpečným okresním městem Plzeňského kraje.

       „Nejvíce řidiči havarovali na komunikacích v samotném městě, celkem 942krát, 149krát pak mimo  Plzeň. Nejčastější příčinou byl nesprávný způsob jízdy (401 případů), ve 236 případech řidič – viník nerespektoval přednost jízdy, 251 řidičů, kteří způsobili dopravní nehodu, řídilo své vozidlo nepřiměřenou rychlostí a 9krát došlo k nehodě v důsledku nesprávného předjíždění.   Pod vlivem alkoholu způsobilo dopravní nehodu celkem 73 řidičů. V šesti případech pak policisté zjistili u viníka užití omamných a psychotropních látek před jízdou nebo během ní,“ doplnila údaje  Hana Štefflová.

 Jak je zřejmé,  za poslední uplynulé dva roky   počty dopravních nehod stoupají, stejně tak jako počet mrtvých, který se v průběhu roku minulého téměř zdvojnásobil.  Alarmující je i porovnání výše hmotné škody, která byla dopravními nehodami způsobena.

Jan Malý

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here