Autorovi slavných karikatur Zemana a Babiše vyhrožovali fyzickou likvidací

Ani tentokrát nechybí na výstavě Vítězslava Netrvala politická karikatura. Foto: Richard Beneš

Před dvěma lety čelil plzeňský sochař Vítězslav Netrval během své výstavy drsným útokům hejtrů, kvůli několika jeho karikaturám politiků. Řadě lidí se nelíbilo, jakým způsobem tehdy ztvárnil prezidenta Miloše Zemana, jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, nebo Andreje Babiše. Fyzickou likvidací vyhrožovali nejen autorovi, ale i vedení galerie. Teď se Netrval vrátil s novou porcí svých barevně zábavných děl do plzeňské Visio Art Gallery, ale hněvu příznivců zmíněných politiků se už neobává. Tentokrát jsou jeho díla umírněnější a satira hladivější.

Foto: Richard Beneš

Nebojte se, nejapní nevymřeli,“ říká autor už v názvu své šesté výstavy ve své oblíbené plzeňské galerii a dává tak návštěvníkům najevo, že se opět dočkají legračních postaviček lidí, zvířat a hmyzu, zachycených v různých neobvyklých pózách. To vše ještě podtrhne trefnými názvy plnými ironie a sarkasmu. „Jsou poměrně složité, dělám si v nich srandu. Nosím s sebou zápisník, když něco vidím, jak si to zapíšu. Inspiraci hledám třeba na různých billboardech, televizních reklamách, napadnou mě třeba tři, čtyři názvy a podle toho potom dělám,“ říká Netrval.

Foto: Richard Beneš

K vidění je tak například plastika Nepodařený vzlet v komickém převleku, Muž s velkým pérem, nebo Na lovu zmutované vážky. Právě poslední jmenované dílo je v současné době největší srdcovkou autora. A to nejen vzhledem k tomu, že měří 180 cm. „Je to obrovská vážka, u které sedí malinká žabička a snaží se ji spolknout,“ vysvětlil sochař, který používá nejčastěji jako materiál dřevo a keramiku.

Foto: Richard Beneš

Mezi devadesáti sochami různých velikostí na hraně umění a kýče se autor ani tentokrát nevyhnul neotřelému ztvárnění některých oblíbených politiků. Absolutní novinkou je karikatura prezidenta nazvaná Piňďa má nové trenky. „Zopakoval jsem si i letos politickou kariéru, trošku jsem ubral oproti předchozí výstavě, která byla hodně kontroverzní. Řekl jsem si, že budu vstřícnější a mírumilovnější, opustil jsem všechny sprosté názvy,“ říká autor. Návštěvníci výstavy se tak mohou setkat například s plastikou Andrej útočný nebo Andrej nezadržitelný.

Foto: Richard Beneš

Když se při minulé výstavě začalo psát o mých politických karikaturách, tak jsem měl rázem 1200 „kamarádů“ z celé republiky. Končilo to i různými výhrůžkami likvidací. Jednu z těch plastik si tehdy koupil Miroslav Kalousek, zveřejnil to na svém facebooku a ještě tím přilil olej do ohně. Vzbudili jsme jistou kontroverzi a netušil jsem, že to může být až tak silné. Teď už nic takového nečekám,“ doplnil Vítězslav Netrval. Výstava potrvá až do konce tohoto měsíce.