Nehod se zvěří přibývá. Dle statistik je nejhorší květen a čas mezi půlnocí a sedmou ranní

Dopravní nehody, ve kterých hrají hlavní roli automobily a divoká zvěř, nejsou na českých silnicích ničím výjimečným. Zatímco v roce 2011 jich likvidátoři České pojišťovny řešili 3400, v roce 2012 to bylo již o téměř tisícovku více. Vloni pak klienti nahlásili dokonce 4026 pojistných událostí zapříčiněných kolizí vozidla se zvířetem.

Ročně na českých silnicích zahynou v souvislosti s provozem motorových vozidel tisíce větších i menších zvířat. Procento těch, které končí v policejních statistikách, je však poměrně nízké. Ještě méně případů se pak dostává přímo do pojišťoven.

Z dlouhodobých statistik vyplývá, že na jaře roste počet sražených zvířat. Nejrizikovějším jarním měsícem pak byl v tomto ohledu v roce 2013 květen.

Pokud už se s lesní zvěří střetnete, nejpravděpodobněji se tak stane v pozdních nočních či brzkých ranních hodinách. Hned 40 % ze všech vloni nahlášených škod se totiž odehrálo mezi půlnocí a sedmou hodinou ranní (celkem šlo o 1622 nehod). Přes 700 karambolů přitom připadá na první hodinu po půlnoci. „Relativně klidné období nastává pro motoristy mezi polednem a 16. hodinou. Poté počet nehod se zvěří začíná opět významně růst,“ popisuje další statistická fakta Patrik Nauš z úseku likvidace pojištění motorových vozidel ČP a dodává: „Největší pozor by si měli motoristé dávat na silnicích první a nižších tříd – loni šlo o celkem 3154 nehod.

Zabránit srážce mohou řidiči zvýšenou pozorností na označených úsecích, snížením rychlosti, pozorováním obou krajnic či se pokusit riziko eliminovat instalací vysokofrekvenční píšťaly na automobil. Řidiči by měli vědět, že vysoká zvěř či divoká prasata obvykle chodí ve skupině více zvířat, která mají snahu těsně před projíždějícím autem následovat první zvíře. Spatříte-li přecházet zvířete přes silnici, výrazně snižte rychlost, zhasněte dálková světla a nestrhávejte volant. Je-li střet nevyhnutelný, držte pevně volant v přímém směru. Čelní náraz je výrazně bezpečnější varianta, než se snažit zvířeti vyhnout nebezpečným manévrem.

Pokud srazíte na silnici zvíře, zavolejte vždy na asistenční službu pojišťovny, která vám pomůže situaci zvládnout. Událost musíte nahlásit mysliveckému sdružení v dané honitbě, nejjednodušší postup je zavolat policii na linku 158. O srážce informujte myslivce i tehdy, pokud nedojde k poškození vozu nebo zvíře zůstane po střetu ležet mimo silnici, zraněné zvíře by se mohlo zbytečně dlouho trápit. Policii rovněž volejte, pokud je rozsah škody značný, např. vozidlo zůstalo kvůli srážce nepojízdné, došlo ke škodě na zdraví lidí či na majetku třetí osoby.