Nedovolme chřipce zaútočit, braňme se očkováním

ilustrační foto

Nástup podzimu je nejlepší čas pro očkování proti chřipce. Toto onemocnění u nás ročně postihne až milion lidí. Chřipku bychom rozhodně neměli podceňovat. Vysoce riziková je hlavně pro oslabené jedince, malé děti a seniory.

„Chřipka je virové onemocnění, kterým se můžeme nakazit velmi snadno. Přenáší se od nemocného kapénkami obsahujícími virus při mluvení, kašlání a kýchání. Stačí sáhnout na kontaminovanou kliku nebo se přiblížit k nakažené osobě. Šířit virus kolem sebe přitom může nakažená osoba až deset dní. To, jak rychle a jak závažné se u nás objeví příznaky chřipky, záleží na mnoha faktorech – zejména však na tom, v jaké kondici je naše imunita, dále na věku či zda máme další chronická onemocnění. Inkubační doba chřipky je od několika hodin až po několik dní,“ vysvětluje MUDr. Helena Nová, epidemiolog Nemocnic Plzeňského kraje, které najdete v Klatovech, Domažlicích, Horažďovicích, Rokycanech, ve Stodě a Svaté Anně.

ilustrační foto / pixabay.com

Bolest hlavy, zimnice nebo naopak pocit velkého horka, horečka, únava, kašel a bolest kloubů. Pokud na sobě začneme pozorovat některý z těchto příznaků, je jasné, že chřipka už začala v našem těle „úřadovat“. V žádném případě bychom neměli příznaky podceňovat. Máte-li chronické základní onemocnění, příznaky se nelepší nebo dochází ke zhoršení, urychleně navštivte lékaře, protože s chřipkou si není radno zahrávat. Neléčená chřipka totiž může vyústit až v poškození srdce nebo zápal plic. Pamatujme na to, že zdraví by mělo mít vždycky přednost před vším ostatním. Navíc tím, že chřipku tak zvaně přecházíme a neléčíme jí v klidu svého domova, přispíváme k rozvoji epidemie.

Vhodnou prevencí proti chřipce je včasné očkování, které významně snižuje riziko závažných komplikací, hospitalizací a úmrtí v souvislosti s chřipkou. „Očkování proti chřipce je projevem odpovědnosti vůči sobě i okolí, to platí u zdravotnických pracovníků dvojnásobně. Sám se nechávám očkovat každý rok a očkování doporučuji všem pacientům i kolegům,“ říká MUDr. Jan Vachek, primář interny Klatovské nemocnice. Očkování je potřeba každý rok opakovat, protože před každou sezónou je vyráběna nová vakcína, aby co nejvíce odpovídala aktuálně cirkulujícím kmenům chřipky. Nespoléhejte se proto na to, že vás loňské očkování ochrání. Tvorba protilátek v těle trvá zhruba dva až tři týdny. Objednejte se proto ke svému lékaři na očkování proti chřipce co nejdříve.

Pro koho je očkování vhodné

-pro všechny, kteří nechtějí chřipku prodělat, protože nemusí.

Očkování se zvláště doporučuje

– pro seniory nad 65 let

– pro pacienty jakéhokoli věku (včetně dětí) s chronickým onemocněním srdce, dýchacích cest, ledvin, jater, dále s cukrovkou nebo s nedostatečností imunitního systému

– pro pacienty po splenektomii nebo po transplantaci krvetvorných buněk

– pro zdravotníky a rodinné příslušníky, kteří se o pacienty/o své blízké s chronickým onemocněním starají

Nemocnice Plzeňského kraje a.s. je společnost zastřešující šest krajských nemocnic v Klatovech, Domažlicích, Horažďovicích, Rokycanech, ve Stodě a ve Svaté Anně. Všechny společně obsluhují nemocnice většinu území Plzeňského kraje se 320 tisíci obyvateli, kterým poskytují kvalitní lékařskou a ošetřovatelskou péči v rodinném prostředí.