Nedělní projekce dokumentů z festivalu Jeden svět startují

Kavárna Družba / foto: M. Osvaldová

I v letošním roce nabízí plzeňská pobočka společnosti Člověk v tísni podzimní projekce vybraných dokumentárních filmů z uplynulých ročníků festivalu Jeden svět. Každou neděli od 7. října do 4. listopadu proběhne v Univerzitní kavárně Družba promítání jednoho z festivalových snímků v rámci programu Promítej i Ty! Divákům bude nabídnuta velmi pestrá skladba témat od těch válečných, přes ekologická až k problematice domácího násilí. Po každém dokumentu proběhne debata s hostem.

„Promítání zahájí mexický snímek H2Omx, jehož téma se po letošním teplém a suchém letním období opět ukazuje jako velmi naléhavé,“ přibližuje začátek nedělních projekcí Andrea Vernerová, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět v Plzni. Dokument přibližuje situaci v mnohamilionovém městě Mexico City, kde lidé bojují s alarmujícím nedostatkem vody v místech, kde dříve bylo jezero.

Další neděle nabídne film Lepším člověkem, který je velmi silnou intimní sondou do partnerského vztahu narušeného domácím násilím. „Snímek jsme do programu zařadili s ohledem na jeho společenskou aktuálnost vyplývající z kampaně #metoo, která se rozšířila v loňském roce a řadu lidí inspirovala k veřejnému sdílení vlastních příběhů,“ vysvětluje Vernerová.

„Na třetí promítací večer jsme nachystali dokument Město duchů, který byl uveden na festivalu Sundance 2017, vyhrál cenu hlavní poroty na festivalu v Sheffieldu a zároveň se stal divácky nejúspěšnějším snímkem festivalu Jeden svět v Praze,“ vypočítává Lenka Hodoušová, další členka plzeňského festivalového týmu. Film, díky dvěma aktivistickým novinářům, kteří kvůli tomu nasazují vlastní životy, zachycuje velmi syrovým způsobem dění ve městě Rakka po jeho obsazení Islámským státem.

Projekt Babička

Předposlední snímek přenese diváky doprostřed Amazonie za dvěma posledními původními obyvateli pralesního kmene Piripkura, jejichž nejcennějším majetkem je oheň. „Dokument upozorňuje na důležitou skutečnost, že uprostřed pralesů skutečně doposud žijí příslušníci domorodých kmenů, což je jediný důvod, který zabraňuje úplné devastaci amazonských pralesů,“ popisuje Hodoušová.

Projekce první listopadovou neděli uzavře osobní a hravý snímek Projekt Babička, v němž se maďarská židovka, dávná obdivovatelka Hitlera a bývalá britská špionka vydávají na netradiční road trip. Dokument diváky netradičním způsobem přivede k tématu druhé světové války, ale také zájmu o vlastní rodinnou historii prostřednictvím prarodičů.

Podzimní nedělní projekce proběhnou díky programu Promítej i ty!, který nabízí výběr z dokumentů předchozích ročníků festivalu Jeden svět. Promítačem se může stát kdokoliv. Stačí si zdarma stáhnout kterýkoliv z 65 nabízených snímků a ten promítat u sebe doma v obýváku, oblíbené kavárně nebo jiném zajímavém místě pro partu přátel či veřejnost.

Hosté debat s diváky:
Ing. Martin Vokoun, vědecký pracovník věnující se výzkumu srážek na Ústavu fyziky atmosféry AV ČR a Výzkumném ústavu vodohospodářském (7. 10. 2018, snímek H2Omx)

Mgr. Michal Vybíral, člen Ligy otevřených mužů (14. 10. 2018, dokument Lepším člověkem)

Tomáš Kocián, vedoucí pracovník mise v Sýrii z organizace Člověk v tísni (21. 10. 2018, film Město duchů)

Mgr. Daniel Sosna, Ph.D., odborný asistent z katedry antropologie na FF ZČU (28. 10. 2018, snímek Piripkura)

Mgr. Markéta Čekanová, ředitelka Paměti národa pro Plzeňský kraj (4. 11. 2018, dokument Projekt Babička)