Nebezpečný nález. Na půdě se povaloval granát

ilustrační/foto: Policie ČR

Podezřelý předmět byl nalezen na půdě za trámem. Přivolaný pyrotechnik na místě potvrdil, že se jedná o ruský minometný granát. 

Policisté přijali oznámení o nálezu 17. května 2019 v 11:49. „Muž vyklízel v obci Stráž dům, že na půdě za trámem nalezl podezřelý předmět vypadající jako minometná munice. Policisté oznamovatele poučili o tom, aby vyčkal na hlídku před domem, a ihned vyjeli na místo a toto místo zajistili. Zamezili přístup nepovolaným osobám a až do příjezdu pyrotechnika střežili místo nálezu munice,“ popsala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Příslušník Pyrotechnické služby Policie České republiky po příjezdu a po prohlídce předmětu sdělil, že se jedná o ruský minometný granát. Převzal si jej k likvidaci.

„V souvislosti s tímto případem upozorňujeme občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. Pokud kdekoliv naleznete předměty (například při výkopových pracích či úklidu), u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky,“ dodala policejní mluvčí.