Nebezpečná aplikace ohrožuje telefony českých uživatelů

ilustrační foto / pixabay.com

Všichni uživatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android, kteří si nainstalovali aplikaci Blockers call 2019, by měli zpozornět. Aplikace potají odchytává na mobilech přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví, prostřednictvím ní mohou tak útočníci připravit nic netušící uživatele o peníze. Na problém své klienty upozornila Česká spořitelna.

Ačkoli v těchto dnech již program nelze stáhnout, riziko pro Čechy je stále vysoké. Aplikaci si totiž stáhlo přes 10 tisíc lidí. Napadnout mohou hackeři i uživatele, kteří žádnou bankovní aplikaci v mobilu nepoužívají. Útočníci se totiž nezaměřovali pouze na bankovní účty, ale mohli například odchytávat internetovou komunikaci nebo fotky pořízené mobilem.

„Aplikaci bez zbytečného odkladu odinstalujte a vraťte mobilní zařízení do továrního nastavení. Změňte také své přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. V případě, že byste měli pocit, že někdo napadl vaše internetové bankovnictví, kontaktuje bez zbytečného odkladu klientskou linku České spořitelny na telefonním čísle 800 207 207, ze zahraničí +420 956 777 956,“ uvedla banka.

Program Blockers call 2019 slouží k blokování některých mobilních čísel, aby se jim rovnou volané číslo hlásilo jako nedostupné.