Nebezpečí pro děti. Hračka překračuje povolený limit olova a kadmia

foto: ČOI

Mnohonásobné překročení množství olova a kadmia oproti povoleným limitním hodnotám má hračka, jež se na trhu nabízela pod názvem Musical Snail Twilight. Může být riziková i pro nejmenší spotřebitele, jelikož na ní není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let.

Zkoušky provedené laboratoří potvrdily významnou neshodu s požadavky směrnice Evropské unie. „Na čtyřech pájených spojích uvnitř hračky bylo potvrzeno až 75 % obsahu olova a na jednom ze spojů rovněž 0,066 % obsahu kadmia. Jedná se o mnohonásobné překročení množství oproti povoleným limitním hodnotám. Nedodržení požadavků platné legislativy představuje závažné environmentální riziko,“ uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Jedná se o hračku s dvojím napájením, která může být v činnosti současně nebo střídavě jako bateriová hračka nebo transformátorová hračka. „Na hračce není v českém jazyce žádné upozornění, že je nevhodná pro děti mladší tří let. Informaci v angličtině „Ideal for ages 3 to adult“ (Ideální pro děti od tří let do dospělosti) nelze považovat za varovné upozornění výrobce, že hračka je pro děti do tří let nevhodná,“ upřesnil Fröhlich.

Norma o bezpečnosti hraček mimo jiné uvádí, že transformátorové hračky nesmějí být určeny pro děti do tří let. Posuzovaná svítící želva je svým charakterem a provedením lákavá pro mladší děti. „Rovněž promítání světelných hvězdiček a měsíce z krunýře želvy na strop či zeď pokoje, spolu se zklidňujícími melodiemi, může ve spotřebitelích vyvolat oprávněný dojem, že jde o hračku pro nejmenší děti, která jim má pomoci překonat strach ze tmy,“ dodal mluvčí inspekce.