Návrh na zřízení úřadu evropského veřejného žalobce plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil nepodpoří

Jiří Pospíšil

Evropská unie už několik let jedná o zřízení nového úřadu evropského veřejného žalobce. Ten by měl být nezávislou institucí a výhradně vyšetřovat a stíhat trestné činy poškozující rozpočet EU a případně předvádět pachatele před soudy. Soudním přezkumem přitom mají být pověřeny soudy členských států, u nichž lze kroky evropských veřejných žalobců napadnout. V příštím týdnu bude Evropský parlament návrh projednávat. Plzeňský europoslanec Jiří Pospíšil (nestraník za TOP 09) byl zpočátku velkým příznivcem nového úřadu, k návrhu je ale nyní skeptický.

„Po svém zvolení do Evropského parlamentu jsem opakovaně říkal, že téma evropského veřejného žalobce považuji za jedno z nejzásadnějších a budu mu věnovat zvýšenou pozornost. Po prostudování předloženého návrhu ale musím za sebe říci, že zřízení úřadu evropského veřejného žalobce nepodporuji,“ napsal Pospíšil na svém facebookovém profilu.

„Zavedení evropského veřejného žalobce znamená mj. zřízení nového úřadu, který bude stát evropské daňové poplatníky desítky až stovky milionů euro. Navíc podle předkládaného návrhu bude mít evropský žalobce jen velmi úzkou působnost. Jeho činnost se bude zaměřovat pouze na postihování trestných činů, které jsou namířeny proti finančním zájmům Evropské unie. Tuto trestnou činnost již dnes postihují české orgány – policie, státní zástupci, soudy,“ popisuje europoslanec, zkušený právník Jiří Pospíšil. Ten je přesvědčen, že samotné zřízení evropského veřejného žalobce za situace, kdy takový žalobce bude vycházet z důkazů provedených českou policií, bude postupovat podle českého procesního a hmotného trestního práva a jeho obžalobu nakonec posoudí český soudce, nemůže vést k efektivnějšímu postihu trestných činů proti zájmům Evropské unie.

„Nedojde tak k žádnému zlepšení ani zhoršení situace oproti současnému stavu. A bude tak, bohužel, zřízen další evropský orgán, investovány další evropské peníze do úředníků, vytvořeny další byrokratické překážky, a reálný přínos bude naprosto minimální,“ vysvětluje Pospíšil důvody svého nesouhlasu s návrhem v Evropském parlamentu.