Namlouváníčka končí, Živá ulice se v Plzni naplno rozjíždí

Dnes začíná hlavní blok dosud největší Živé ulice. Na celkem sedmi scénách se vystřídá přes 100 interpretů. Zahrají zahraniční a české hvězdy i plzeňští rockeři. Na několika pódiích se vystřídají bosenští Dubioza kolektiv, Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Wabi Daněk nebo Katapult. Doprovodný program s Živou galerií, divadlem pro děti a dalšími projekty bude nadále pokračovat.

ulice01Na náměstí Republiky stojí na dalších deset dní velká hudební scéna. Přibude také oblíbená Anděl Café Stage U Branky. Ta patří spíše alternativní hudbě a interpretům, kteří v posledních letech získali nejrůznější hudební ocenění. „U Branky zahraje například seskupení DVA, kteří letos získali cenu Vinyla. Stejně tak si můžete přijít poslechnout Adriana T. Bella, frontmana skupiny The Prostitutes, toho ocenili hudební kritici za první sólovou desku cenou Apollo. Za zmínku určitě stojí také uskupení Tvrdý/Havelka, kteří předělali hity českého undergroundu do moderní elektronické podoby,“  uvádí k programu Matěj Halaš, organizátor festivalu Živá ulice.

Zatímco scéna U Branky představí Plzeňanům mimo jiné méně známá jména, hlavní scéna na náměstí Republiky bude patřit především výrazným osobnostem, jako jsou Miro Žbirka, Lenka Dusilová, Ivan Hlas, Prague Conspiracy či Fast Food Orchestra. Už tradičně na náměstí Republiky vystoupí plzeňská kapela Znouzectnost. Právě místní tvorbě bude patřit poslední den festivalu, a to v rámci projketu Bigbít – Plzeň sobě. Na dvou scénách zahrají kapely Katapult, Burma Jones, Semtex či Odyssea a další. „Plzeňské kapely tvoří jednu třetinu všech kapel festivalu. Kromě posledního dne se také představí o víkendu 15. a 16. srpna. Anděl Café stage ale bude patřit převážně mladým plzeňským kapelám, které také mají  plnohodnotné místo v programu Živé ulice“, dodává Matěj Halaš.

ulice02Další scény najdou Plzeňané již tradičně v Besedě, Inspiral Garden v Šafaříkových sadech, před Západočeským muzeem nebo v Zach´s pub. Každá scéna je věnovaná jinému žánru. Zatímco Beseda patří jazzu, Inspiral Garden a Zach´s pub dají prostor alternativní scéně. Před Západočeské muzeum můžete dorazit na Djs.

Letošní Živá ulice je největší ve své historii. V průběhu třech měsíců přináší do Plzně 26 dní programu. Výjimečný ročník s širokým programem se uskutečnil především díky Evropskému hlavnímu městu kultury. Financování festivalu se ale v příštím roce razantně sníží. „Festival Živá ulice bude mít roce v 2016 o 70 % nižší městské dotace, než je tomu letos. Tato část netvoří jediný příjem. Pro Plzeň jsme získali z dalších zdrojů 9 milionů korun, tedy větší částku, než kterou je festival podporován městem. Příští rok ale potřebujeme pomoc, abychom mohli udržet počet festivalových scén a kvalitu programu. Věříme, že i samotní návštěvníci festivalu Živou ulici rádi podpoří,“ nastiňuje financování Jakub Vedral, ředitel festivalu.

Na festival mohou návštěvníci přispět jak na webovém portálu Everfund, tak přímo na místě. Kromě placek, pohledů a dalších poděkování za podporu na ně čeká například polaroidová fotka s oblíbeným interpretem. Vyzkoušet si mohou den v backstage nebo práce organizátorů festivalu. Bližší informace o kampani naleznete na www.everfund.cz/zivaulice.