Náměstí Republiky v Plzni obsadí věda a technika

Foto: M. Osvaldová

V pátek a v sobotu bude plzeňské náměstí Republiky a prostor před Západočeským muzeem patřit vědeckým hrátkám a netradičním experimentům. Už potřinácté se tu uskuteční Dny vědy a techniky Západočeské univerzity, které promění náměstí ve vědeckou laboratoř s 32 interaktivními expozicemi.

„Dny vědy a techniky dávají dětem možnost proniknout k podstatě nejrůznějších jevů a zároveň si vše takzvaně osahat a na vlastní kůži vyzkoušet. Děti tak zažijí, že poznání je radost a zábava, často i plná překvapení. Věřím, že i to může podpořit zájem o studium technických a přírodovědných oborů,“ říká rektor Západočeské univerzity Miroslav Holeček.

Jak vypadají potraviny pod mikroskopem? Jaké je jejich chemické složení? A co vlastně naše tělo dokáže jako potravinu využít? Na to odpoví jedna z nových expozic, nazvaná Víte, co jíte? Aneb Jídlo nejen pod mikroskopem. Jinde budou moct návštěvníci otestovat různé druhy materiálů v destrukčních zkouškách. Zjistí, jak se materiály chovají a k jakým změnám u nich dochází. Koho zajímají stroje řízené počítačem, neměl by minout stánek s laserovou gravírovačkou, 3D tiskárnou a obráběcími stroji.

Na návštěvníky Dnů vědy a techniky čekají stanoviště jako Astronomie a kosmonautika pro každého, Rakety na alternativní pohon, Člověk a energie nebo Fyzika převážně nevážně. V interaktivní expozici Body in Numbers si zájemci změří svoji tělesnou kondici, jinde budou vlastními silami vyrábět elektřinu, seznámí se s principem takzvaných chytrých oken nebo se s fyzikou proletí kolem světa.

Na plzeňském náměstí bude během Dnů vědy a techniky vystaven také neobvyklý automobil, a sice návrh studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nového crossoveru, vycházející z velikosti Škody Fabie třetí generace. Nebude to běžné auto s kovovou kapotou, ale tzv. clay model. Návštěvníci Dnů vědy a techniky také uvidí v akci funkční elektromobil Yo!, který vznikl pod vedením designéra a pedagoga Františka Pelikána.

Koho zajímá, jak vzniká teplo a elektřina, neměl by si nechat ujít exkurzi ve společnosti Plzeňská energetika. Ta proběhne v pátek 14. 9. v 9 a ve 13 hodin. Pro účast je nutná registrace na webových stránkách www.dnyvedy.zcu.cz. Registrovat se musejí také ti, kdo chtějí vidět chemická kouzla, doprovázená barevnými změnami nebo světelnými nebo zvukovými efekty. Svět chemických reakcí čeká na zájemce v pátek 14. 9. budově Fakulty pedagogické ve Veleslavínově ulici 42.

Podobně jako v loňském roce bude z důvodu zajištění bezpečnosti obyvatel a návštěvníků akce platit dopravní omezení. Náměstí Republiky bude v obou dnech vždy od 9 do 17 hodin pro automobilovou dopravu uzavřeno, vjezd bude povolen pouze vozidlům MHD a IZS. Zároveň bude na náměstí Republiky platit zákaz parkování.