Opatření ukončeno: Skvrňany byly v ohrožení. 20 000 Plzeňanů muselo opustit domov

foto: Policie ČR

Aktualizováno 20:10 Při výstavbě restaurace v areálu atletického stadionu v Plzni na Skvrňanech byla dnes kolem 11. hodiny nalezena asi metr dlouhá vojenská puma. Nejprve bylo evakuováno blízké okolí, po 16. hodině pak vše, co se nachází ve vzdálenosti kilometr od nálezu. Podle dostupných zpráv se jednalo o 20 tisíc lidí. Kolem 19:35 začali pyrotechnici s deaktivací a po 20. hodině pak policisté začali pouštět obyvatele zpět do svých domovů.

„Pyrotechnik úspěšně odstranil z letecké pumy zapalovače, čímž ji deaktivoval. Nyní probíhá nakládání a puma bude odvezena. Bude učiněno opatření k návratu občanů do svých domovu,“ potvrdila po 20. hodině policejní mluvčí Markéta Fialová.

Policisté na místě nálezu bomby. Foto: Marie Osvaldová

Už podle prvních informací bylo jasné, že půjde o zásah rozměrů, jaký Plzeň ještě nezažila. Po příjezdu specialistů bylo rozhodnuto, že bude nutné evakuovat širší okolí. Krátce před 16. hodinou tak začala policie připravovat obří evakuaci obyvatel až v kilometrovém okruhu od místa nálezu. To znamená, evakuace se týká celých Předních Skvrňan i velké části Zadních, což představuje řádově tisíce občanů. Do Plzně proto zamířily policejní hlídky z celého kraje, které pomáhají při zajišťování evakuace obyvatel.

V akci byli kromě policistů také hasiči, kteří obcházejí rodinné domky, zvoní na zvonky a vyzývají jejich obyvatele, aby se evakuovali. Z domů vycházejí lidé, kteří uposlechli jejich pokynů.

Příjezd policejních pyrotechniků. Foto: Marie Osvaldová

Podle policejní mluvčí Markéty Fialové byly v oblasti všechny dostupné prostředky a síly složek IZS. „Příslušníci policie, hasičů i strážníků obchází domy a vyzývají občany k evakuaci. Situaci ze vzduchu monitoruje vrtulník,“ upřesnila. Pro evakuované zajistilo město zázemí ve školách, tělocvičnách, kam je přepraví dopravní podniky. Lidé ale mohou odcházet i sami do zázemí u přátel, příbuzných, nemusí čekat na výzvu policie. „Bylo zřízeno pět evakuačních center, na 15. ZŠ, 33. ZŠ, na dopravním učilišti Křimice, v Sokolovně a Depu 2015,“ dodala Fialová. Město Plzeň následně zajistilo pro evakuované občany do center jídlo a pití.

V oblasti Skvrňan totálně kolabovala doprava. Policisté totiž vyzvali motorizované obyvatele dotčené oblasti, aby odjeli pryč i se svými automobily. Odjezd automobilů způsobil ale totální chaos. Od Škodovky je už uzavřená doprava do Skvrňan. Policie vyzývala řidiče, aby k objížďce využili Domažlickou a Křimickou ulici.

Článek průběžně aktualizujeme.