Nález bomby v Plzni inspiroval STAN k většímu využití mobilní aplikace Záchranka

Policisté v Plzni nedávno evakuovali desítky tisíc obyvatel z důvodu nálezu letecké pumy z války. Foto: Marie Osvaldová

K využití mobilní aplikace Záchranka inspirovala hnutí Starostové a Nezávislí nedávná událost, kdy byla v Plzni-Skvrňanech nalezena letecká puma z II. světové války. Následně se policisté ve spolupráci s hasiči snažili evakuovat 20 000 osob, což nebyl zrovna lehký úkol. Ukázalo se, jak moc je nutné při takto nenadálých událostech obyvatele efektivně a rychle o krizových situacích informovat.

Varovná upozornění využívá prostřednictvím aplikace Záchranka zatím pouze město Praha

„Mobilní aplikace Záchranka je přibližně s 900 000 instalacemi jednou z nejpopulárnějších mobilních aplikací u nás. Umožňuje zavolání rychlé záchranné služby spolu s předáním doprovodných informací jako je umístění volajícího či informace související se zdravotním stavem,“ uvedl člen Komise pro eGoverment Pavel Cvrček (STAN).

Aplikace nově podporuje funkci varovných upozornění, kdy jsou uživatelé aplikace informování o akutním riziku v oblasti. V současné době je do této funkce zapojena pouze Praha s tím, že zapojení dalších měst vítají autoři aplikace. „Navrhujeme, aby se město Plzeň připojilo a pro případ podobných událostí využívalo i tento komunikační kanál, který považujeme za efektivní. Zároveň by město mělo popularizovat užitečnou aplikaci samotnou,“ řekl Václav Cinárd, předseda oblastního sdružení STAN Plzeň.

Jak by bylo možné aplikaci Záchranka využít? Při nastalém riziku, které vyžaduje informování většího množství osob v oblasti, město či složka IZS rozešle tuto informaci skrze kanál mobilní aplikace Záchranka. Uživatelům aplikace se tato informace objeví na displeji jejich mobilních telefonů. Jedná se o obdobu zasílání hromadných SMS zpráv v menších obcích. Tento podnět bude proto na Komisi pro eGoverment podávat Pavel Cvrček (STAN).

Mobilní aplikaci Záchranka by měl mít ve svém chytrém telefonu každý jeho uživatel, protože se opravdu vyplatí. Díky ní si každý člověk v tísni dokáže rychle přivolat pomoc, záchranáři se přesně dozví díky lokátoru souřadnice, na jakém místě se ohrožená osoba nachází a okamžitě k ní pošlou pomoc. Aplikace nabízí i celou řadu užitečných informací a návodů, třeba jak poskytnout první pomoc při různých typech zranění a onemocnění, nebo kde najdou nejbližší zdravotnická zařízení, lékárny. Uživatel si do aplikace může nastavit i své zdravotní údaje, nebo například kontakty na blízké osoby pro případ nouze.

Aplikaci Záchranka by měl mít ve svém chytrém mobilu každý uživatel. Opravdu se vyplatí.