Najednou má u vás trvalé bydliště 30 lidí a nevíte, co s tím. ODS chce změnu

ilustrační foto / plzen.cz

„Představte si: pronajmete byt sympatickému páru, ale najednou má u vás trvalé bydliště třeba 30 lidí! Co pak?“ – zamýšlí se nad problémem poslanci Občanské demokratické strany. „Bohužel, nyní právo není na straně majitelů nemovitostí. Proto jsme připravili zákon, podle kterého si nájemník nahlásí trvalé bydliště jen se souhlasem majitele bytu,“ píší na Facebooku. Pod návrh zákona se podepsali i poslanci ODS z Plzeňského kraje Ilona Mauritzová a Martin Baxa.

Dnes si trvalý pobyt v bytě může přihlásit každý jen na základě platné nájemní smlouvy. ODS to ale chce změnit. Navrhuje, aby k tomu byl nutný souhlas vlastníka nemovitosti. A většina pronajímatelů by za to zřejmě byla ráda.

„Navrhujeme novelu zákona o evidenci obyvatel, která vrátí povinnost souhlasu majitele nemovitosti s tím, že si do jeho nemovitosti někdo nahlásí trvalé bydliště,“ uvedl k tomu při představování „balíčku sedmi důležitých zákonů“ předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. Podle ODS v praxi dochází k tomu, že proti vůli vlastníka si někdo do jeho domu či bytu přihlásí více obyvatel, kteří se tam ale fakticky nezdržují. Tím vznikají pro vlastníka či další nájemce komplikace – třeba v případě exekuce.

„Dnešní praxe, kdy jsou např. v jednom bytě 1+1 nahlášené desítky osob na základě pouhého souhlasu nájemce, tedy „nevlastníka“, je mnohdy zneužívána lidmi s nekalými úmysly. A majitel objektu je proti tomu bezmocný,“ uvedl pro deník Echo24 poslanec Pavel Blažek, který je pod návrhem podepsaný jako první. „Vlastník má být vždy ten, kdo má mít právo mluvit do toho, kdo je úředně hlášen v jeho domě,“ dodal Blažek.