Nad fúzí nemocnic se stahují mračna! Návrh ČSSD se nelíbí ani koaliční ODS

Domažlická nemocnice

Nad spojením tří krajských nemocnic v jednu organizaci se stahují mračna. Takzvanou fúzi se snaží prosadit ČSSD. Ta ale s návrhem naráží ve vlastních řadách i u koaliční ODS, která fúzi nepodpořila už v rámci krajské rady. Klíčové nyní bude hlasování zastupitelstva 9. září, na kterém sociální demokracie může se svým návrhem tvrdě narazit.

„Zatím se přikláníme k tomu, že fúzi nepodpoříme,“ řekl krajský zastupitel za ODS Jiří Šneberger. Obavy panují například nad tím, že by fúze spustila odchod zdravotnického personálu. Už dnes přitom nemocnice bojují s nedostatkem lékařů a zdravotních sester.

ODS: Fúze není připravena

„Řada našich otázek zůstala nezodpovězena. Fúze podle nás není dostatečně připravena a nebyla ani dostatečně konzultována s personálem nemocnic, který je pro nás a pro dostupnost zdravotní péče v regionu stěžejní,“ uvedla pak radní pro oblast životního prostředí Radka Trylčová (ODS).

Rozkol přitom nepanuje jen v koalici, ale i v samotné ČSSD, která s návrhem fúze přišla a do jejíž gesce zdravotnictví patří. Podle náměstka hejtmana Ivo Grünera (ČSSD) by koalice neměla dělat rok před volbami zásadní kroky, na kterých nepanuje široká politická shoda.

Rozkol v řadách ČSSD

„Pokud k takové shodě nedojde, tak nechci zavazovat kraj k něčemu, o čem nejsem přesvědčen ani já sám. Jde hlavně o to, abychom udrželi lidi v našich nemocnicích. Mám obavy, abychom je tímto krokem spíše nevyhnali jinam. Chceme udržet lidi na venkově a dostupnost zdravotní péče s tím přímo souvisí,“ upozornil Grüner.

Naopak mezi zastánce sjednocení nemocnic a holdingu v jednu organizaci patří hejtman Josef Bernard a radní pro zdravotnictví Milena Stárková (oba ČSSD). „Jsem překvapena, že ani sociální demokracie není ve věci jednotná. Na prezentaci, kterou jsem pro zástupce krajského předsednictva ČSSD dělala, žádné argumenty proti fúzi nepadly, a v únoru pro ni byla i celá Rada,“ uvedla Stárková. Podle jejích slov by změna mohla přinést úspory kolem třiceti milionů korun ročně. Výhodami mají být společné nákupy, vzdělávání zdravotníků nebo vyšší míra spolupráce mezi zdravotnickými zařízeními.

Fúze by se týká v první fázi sloučení krajské nemocnice v Domažlicích, Stodu a v Klatovech v jednu společnost. Ta by nesla název Nemocnice Plzeňského kraje.