Na stavbu nových tras cyklostezek poskytne Plzeňský kraj 19 milionů

Ilustrační foto: ÚMO 2

Mezi šest žadatelů rozdělí Plzeňský kraj téměř 19 milionů na stavbu stejného počtu cyklostezek a cyklotras. Ty vzniknou už letos hlavně na mezinárodní cyklistické linii CT3 z Prahy přes Plzeň do Norimberka a na trase z Plzně do Chráněné krajinné oblasti Brdy. Kraj zaplatí městům a obcím 80 až 90 procent nákladů stavby. Radní kraje odsouhlasili přidělit dotaci městu Domažlice, obci Vejprnice, obci Žákava, obci Dobřív, městu Staňkov a Správě železniční dopravní cesty. Kraj už letos dal na cyklistické trasy deset milionů. Přidělení dotací budou schvalovat zastupitelé.

„Na CT3 vznikne v Dobřívi na Rokycansku část dálkové cyklotrasy a nová lávka přes potok v úseku Dobřív – Skořický potok. Půjde tam 2,1 milionu korun, jezdí tam hodně cyklistů,“ informoval Pavel Čížek (STAN), náměstek hejtmana pro oblast dopravy. Dalších šest milionů poskytne kraj na stejné dálkové cyklotrase pro stavbu úseku Křenovy – Vránov na Domažlicku. Správa železniční dopravní cesty zase dostane 700 tisíc korun na rekonstrukci přejezdu na trati u Babylonu na Domažlicku, která bude stát 28 milionů. Domažlice pak obdrží 2,3 milionu na stezku podél hřbitova.

Na úsek z Nezvěstic do obce Žákava dá kraj 1,4 milionu korun. Jedná se o trasu do Brd, která je krajskou prioritou. Snahou je mít co nejdříve aspoň úsek z Nezvěstic do Brd, aby mohli cyklisté jet od vlaku. Dalších 6,5 milionu poskytne hejtmanství obci Vejprnice na příměstskou cyklostezku z Vejprnic do Plzně-Skvrňan. Tu bude využívat hodně cyklistů na dojíždění do práce,“ uvedl náměstek pro dopravu. Vejprnice už s tímto velkým projektem za téměř 23 milionů uspěly s žádostí o podporu z dotačního evropského programu ITI.

Radní kraje také schválili změnu využití dříve schválené desetimilionové dotace pro sdružení obcí Radnicko, které buduje stezky propojující obce a cyklotraily v lesích.