Na státní svátek se v Plzni otevře 42 různých turistických cílů

foto: město Plzeň

Za vstupné 28 korun, respektive zdarma, budou moci návštěvníci v rámci oslav 28. října navštívit 42 objektů. Celý den budou otevřená muzea, památky, zahrady, podniky i sportoviště. Už tradičně se uskuteční setkání na náměstí T. G. Masaryka u Památníku národního osvobození, od 18 hodin půjde po Klatovské třídě na náměstí lampionový průvod. Program vyvrcholí v 18:30 ohňostrojem na náměstí Republiky.

Také letos mají lidé možnost navštívit všechna plzeňská muzea a galerie, Velkou i Starou synagogu, věž katedrály sv. Bartoloměje i řadu plzeňských kostelů. Poprvé bude otevřen Korandův sbor, jenž nabídne prohlídku chrámu s kryptou a představí i zrekonstruované varhany z roku 1933. Prostřednictvím komentovaných prohlídek se lidé podívají na plzeňskou radnici, do Měšťanské besedy, Loosových interiérů, do kulturního prostoru Moving Station, Velkého a Nového divadla nebo do Biskupského sálu plzeňského biskupství.

Ukázky s názvem Střípky z historie peněžnictví v Plzni doprovodí zážitkové prohlídky budovy České spořitelny ve Františkánské ulici, kde budou připraveny také pravé české farmářské hody. Zajímavý mix rychlého kvalitního jídla bude také možné ochutnat v DEPO2015 při tradiční akci DEPO Street Food Market.

Rozmanitou programovou nabídku doplní sportovní aktivity v podobě volného bruslení v tréninkové hale zimního stadionu, dopoledního plavání v bazénu na Slovanech a Lochotíně, turistického pochodu na rozhlednu Chlum v celkové délce tras 28 kilometrů nebo speciálního programu ve středisku Krašovská Aktivity centrum.

Do programu se zapojí komentovanými prohlídkami také hrad Radyně a rotunda svatého Petra a Pavla ve Starém Plzenci. Ve Starém Plzenci si mohou návštěvníci prohlédnout rovněž podnik Bohemia Sekt. Vodárna Plzeň se připojí nabídkou exkurzí do čistírny odpadních vod na Jateční i do úpravny vody na Homolce, Plzeňská teplárenská nabídne prohlídku spalovny v Chotíkově.

V 17 hodin se bude konat slavnostní vzpomínkové setkání u Památníku národního osvobození na náměstí T. G. Masaryka. Po něm bude od 18 hodin následovat lampionový Průvod světel, který projde trasou po Klatovské třídě na náměstí Republiky. Celodenní akci ukončí v 18:30 ohňostroj v barvách trikolóry. Kompletní seznam míst a institucí, které jsou součástí programu Plzeňských oslav vzniku republiky, je k dispozici na webových stránkách města www.plzen.eu.

Rezervaci a prodej vstupenek s omezením počtu maximálně pro pět osob na jedno vybrané místo umožní od 7. října v 9 hodin portál www.plzenskavstupenka.cz  a Turistické informační centrum města Plzně na náměstí Republiky 41. U některých subjektů, jako je například Divadlo Josefa Kajetána Tyla, Pivovarské muzeum a Plzeňské historické podzemí, je nutné si vstupenky pořídit prostřednictvím jejich prodejních webů a předprodejních míst.