Na Slovanech se po třiceti letech staví nová školka. Zápis do ní proběhne až v srpnu

„Bude se jednat o přízemní budovu se třemi plně vybavenými třídami, nezbytnou technickou a administrativní částí a bude mít i vlastní kuchyni. Školce připadne celý jihovýchodní cíp venkovního areálu slovanských bazénů, který je téměř nevyužívaný,“ uvedl starosta druhého obvodu Lumír Aschenbrenner. Na tomto pozemku bude kromě stavby i zahrada s dětskými prvky. Směrem k Úslavské ulici vznikne patnáct parkovacích míst.

Výstavba školky formou dřevostavby přinese několik výhod. „Protože jsme se rozhodli novou školku postavit technologií montované dřevostavby, podařilo se nám podstatně snížit náklady na její výstavbu oproti původně předpokládané ceně klasické zděné stavby. Přitom i montovaná školka vyhovuje všem požadovaným standardům a normám. Navíc i doba výstavby bude podstatně kratší,“ sdělil první místostarosta MO Plzeň 2 – Slovany Jan Fluxa.

Ve Chvojkových lomech odstartovala výstavba nové mateřské školky, která by od září měla novým žáčkům nabídnout celkem 75 míst. Stavba školky vyjde téměř na 17 milionů korun bez DPH. Na jejím financování se spolupodílí druhý městský obvod s plzeňským magistrátem.

Pracovní název zařízení je Mateřská školka se sportovním zaměřením. Předpokládá se, že vychovatelky budou využívat k většímu pohybovému vyžití dětí i okolní sportovní zařízení, jako je právě bazén nebo městská hala. Hlavně ale park Chvojkovy lomy. O prázdninách chce obvodní radnice budovu školky využít k pořádání oblíbených příměstských táborů.

Nová školka se stane odloučeným pracovištěm 80. MŠ na Mikulášském náměstí. Tam je školka v nájmu a není vyloučeno, že v nejbližších letech objekt opustí. Přesune se právě do Chvojkových lomů. Letos to ale ještě nebude, takže ve školce vzniknou zcela nová místa. Zatím obsazena nejsou. Březnový zápis se sportovní školky netýkal. „Zápisy do tohoto zařízení budou vypsány podle toho, kdy bude stavba skutečně dokončena a provozuschopná. Rádi bychom, aby mohly děti nastoupit hned od 1. září. To bychom zápisy vypsali na polovinu srpna,“ uvedla druhá místostarostka Slovan Irena Rottová.

Druhý městský obvod stejně jako celá Plzeň se v posledních letech potýkají s nedostatkem míst ve školkách. V loňském roce převyšoval počet žádostí o umístění dítěte kapacitu školek o 1100. Důvodem je, že do školek nastupovaly silné populační ročníky. Slovanská radnice proto v posledních čtyřech letech rozšiřovala kapacity školek zejména rekonstrukcí bytů školníků.

„V roce 2010 až 2011 jsme zvýšili kapacity školek v obvodu téměř o 80 míst, celková kapacita školek na Slovanech tak vzrostla na zhruba 1100 míst. Jednalo se o 5. MŠ v Zelenohorské ulici, 17. MŠ na Čapkově náměstí, 25. MŠ v Ruské ulici a 89. MŠ v Habrové ulici. Víc už stávající školky nafukovat nejdou a výstavba nové je možností, jak situaci řešit,“ uvedl starosta Slovan Lumír Aschenbrenner.