Na Slavnosti svobody přijede do Plzně 12 amerických a belgických veteránů

Earl Ingram, George Thompson, Stephen Mason, Robert Gilbert, James Duncan a Herman Geist, Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Paul Jacobs, Arthur Otto a Hubert Rauw a samozřejmě také vnuk generála Pattona, George Patton Waters, syn plukovníka Charlese Nobleho a bratr padlého letce Virgila Kirkhama Marion. To je výčet veteránů, kteří potvrdili účast na letošních Slavnostech svobody.

Veteráni se i letos zúčastní všech oficiálních pietních aktů, pojedou na džípech v nedělní velké koloně, zastaví se v nedaleké obci Dýšina u velké sochy generála Pattona a setkají se s lidmi. „Vrcholem pobytu veteránů bývají vždy velmi emotivní setkání s veřejností. Společné vzpomínání se často neobejde bez slz na obou stranách,“ uvedla vedoucí oddělení protokolu kanceláře primátora Jana Švábková s tím, že vůbec poprvé dojde také na besedu se studenty, která se bude konat v Pekle a byl o ní obrovský zájem.

Na tradiční kolonu mají pořadatelé Slavností přihlášeno prozatím zhruba 140 historických vozidel. Kolona vyjede v neděli v 11 hodin ze Sukovy ulice, projede Klatovskou třídou, sady Pětatřicátníků, Jízdeckou, Tyršovou a Rooseveltovou ulicí a na náměstí Republiky přijede kolem 12:30. Nově bude letos kolona komentována ve veřejném rozhlasu. „Přesně v 11:00 proletí nad Klatovskou třídou historický letoun AT-6C-15-NT Texan, typický svým přitažlivým, nezaměnitelným zvukem hvězdicového motoru. Průlety letounu nad kolonou potrvají zhruba 30 minut,“ sdělila koordinátorka Slavností svobody Denisa Krylová.