Slavná barokní socha se vznášela ve vzduchu, přistála na průčelí katedrály

Socha Imaculaty se vrací na mezi dvě věže barokního jezuitského kostela v Klatovech. Foto: Slavomír Beneš

Průčelí barokního jezuitského kostela na klatovském náměstí od čtvrtka opět zdobí 3,5 metru vysoká socha Imaculaty. Jeřáb přemístil sedmiapůltunovou sochu do čtyřicetimetrové výšky a umístil ji mezi dvě kostelní věže. Jedná se ale o kopii původní sochy z 80. let 17. století. Ta své místo opustila loni v srpnu. Mezitím jihočeský sochař Tomáš Franta vytvořil kopii Imaculaty – neposkvrněné, což je jedno z přízvisek Panny Marie. A právě neposkvrněnému početí Panny Marie a sv. Ignácovi je zasvěcen i klatovský kostel. Ten právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí za víc než 100 milionů korun.

Soše ještě na zemi požehnal emeritní biskup František Radkovský. Foto: Slavomír Beneš

Originální Imaculatu poškodily za tři staletí nejen povětrnostní vlivy, ale také několik požárů, které zasáhly kostel. Sochař, který vyráběl její kopii podle originálu, musel několik poškozených míst dotvořit. Socha měla poškozená ústa, chyběly jí ruce, zadní část a bez hlavy byl i had. Imaculata má typické atributy, kterými je 12 zlatých hvězd kolem hlavy, sepnuté ruce a u nohou hada s jablkem v tlamě jakožto symbol ďábla a prvotního hříchu.

Foto: Slavomír Beneš

Ještě na zemi požehnal soše emeritní plzeňský biskup František Radkovský, společně s klatovským farářem Jaroslavem Hůlle. Oba neskrývali radost nad současnou podobou sochy. „Je nádherná, když ji včera přivezli, asi mi i vyhrkly slzy,“ uvedl farář Hůlle. Původní originální sochu dostanou do péče restaurátoři, potom by měla být umístěna na některém místě v Klatovech.

Rekonstrukce barokního chrámu na klatovském náměstí skončí v listopadu 2020. Oprava za 100 milionů korun zahrnuje novou fasádu, opravu zdiva, a portálu s barokními sochami. Pracuje se i uvnitř chrámu. Opravou projdou vitráže i rozsáhlá nástěnná a nástropní výmalba z roku 1716 od tehdejšího známého malíře Jana Hiebla. Renovují se také varhany, zpovědnice, sakristie. Kostel navíc dostane nové osvětlení a návštěvníci se dočkají i toalet. Opravovat se naopak nebude asi deset z 12 oltářů.

Imaculata už je na svém místě mezi dvěma věžemi chrámu. Foto: Slavomír Beneš

Na stavbě chrámu se podíleli slavní barokní stavitelé Dominik Orsi, Carlo Lurago a Kilián Ignác Dienzenhofer. Pod kostelem se pohřbívali jezuité i významní měšťané z Klatov a okolí. Součástí jsou slavné katakomby, kde mohou návštěvníci obdivovat jejich mumie.