Na prohlídku do Plzeňského Prazdroje míří nejčastěji turisté z Asie

foto: Plzeňský Prazdroj

Návštěvnické okruhy v pivovaru Plzeňský Prazdroj si loni prohlédlo téměř 750 tisíc osob z více než 50 zemí. Jen o něco málo vyšší návštěvnost měl pivovar v roce 2015, kdy byla Plzeň evropským hlavním městem kultury. O tom, že o tuzemské turistické cíle mají lidí stále větší zájem svědčí i to, že rekordní návštěvnost v loňském roce zaznamenala také plzeňská zoo. Stejný počet lidí jako loni přišel i do plzeňské Techmanie.

„Zhruba 45 procent návštěvníků Plzeňského Prazdroje loni tvořili cizinci. Nejvíce, 49 tisíc, jich přijelo z Asie, nejčastěji z Číny, Tchaj-wanu a Jižní Koreje. Za nimi následují Němci, jichž bylo 34 tisíc,“ řekla Pavla Mášková z Prazdroje. Vůbec poprvé přijelo Asiatů více než německých návštěvníků v roce 2017. Stále častěji přijíždí více turistů z Evropy, zejména Italové a Španělé. Největší zájem byl o prohlídkové trasy Pilsner Urquell i Gambrinus. Stále větší ohlas mají zážitkové programy, jako jsou školy čepování, nebo návštěvy šalandy v historických sklepích a kulinářské dny. Na samotný Pilsner Fest dorazilo 6. října rekordních 55 tisíc lidí.

Návštěvnický rekord v Zoo Plzeň padl loni po sedmi letech, až doposud byl nejúspěšnější rok 2011. Loňská návštěvnost byla o pět procent vyšší a cestu do zoo si našlo 481 773 platících osob. V Techmanii zaznamenali návštěvnost 181 tisíc osob, což je přibližně stejné jako v předchozím roce.

V Plzeňském kraji loni přespalo meziročně o 11,5 procenta turistů více, celkem 837 737 hostů. Cizinců přijelo o 19,4 procenta více, a to 307 525. Nadále vedou návštěvníci z Německa, loni jich bylo 140 950. Druzí nejpočetnější byli podruhé za sebou Číňané s 19 817 hosty. Následovali Slováci, Poláci a Rakušané.